| SmileForMeSz a întrebat:

Salut,tuturor si TPU.
Ma numesc Paul am 13 ani, 1.73m si 53+kg.
As avea cateva intrebari:
1.Ce ar trebui sa mananc pentru a ma ingrasa maxim 7kg?
2. Dupa ce m-am ingrasat ce exercitii fizice si ce alimentatie ar trebui sa am pentru a im-i mentine greutatea si de a imi creste masa musculara?
PSbig grinaca stiti vreun site pentru exercitii fizice ar fi mai bine decat sa scrieti ce exerciti trebuie si raspunsul ce-l mai bun va primi funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti SUBPONDERAL ( prea slab )!

Iar greutatea IDEALĂ ar trebui să fie 65, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ca să ajungi la greutatea IDEALĂ ar trebui să mai "pui" 12 kg.

În principiu, trebuie să consumi mai MULTE calorii/zi - pentru ajutor vezi lista de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| SmileForMeSz explică (pentru bursuc001):

Da e si asta un raspuns bun dar nu prea am nevoie de spot publicitar.Nu ma intereseaza site cu tabele si etc.

| bursuc001 a răspuns (pentru SmileForMeSz):

Dacă tu consideri că acel răspuns era "spot publicitar", atunci îmi pare rău că mi-am pierdut timpul să-ţi răspund...

Mai bine ajutam pe altcineva!

Văd că NU ai priceput nimic!
Ai întrebat, citez : "Ce ar trebui sa mananc pentru a ma ingrasa"

Iar eu ţi-am spus : "trebuie să consumi mai MULTE calorii/zi".

Ţi-am indicat şi acel tabel/listă pentru a putea alege alimentele care au un conţinut mai mare de calorii!

Dacă tu le şti "pe de rost", atunci NU are nici un sens întrebarea ta...

SORRY!

| SmileForMeSz explică (pentru bursuc001):

Sorry eu pentru ca nu am citit mai bine happy. Multumesc
pentru mesaj

| bursuc001 a răspuns (pentru SmileForMeSz):

Ok, nici o problemă, se mai întâmplăwinking

O seară plăcută.

| SmileForMeSz explică (pentru bursuc001):

Imi poti spune ceva despre exercitii fizice? ce exerciti ar fi bune, dar pentru acasa.