| CArolina_6388 a întrebat:

Salut, va rog ajutati-ma! am si eu o mica problema un mic complex, poate nu ar trebui sa scriu la rubrica sanatate, insa cred ca aici e cel mai corect.Am so iau de la incepun, de la virsta de 9 ani mi sa depistat hepatita cronica B, m-am infectat din spital asa presupun amei, fiindca ceilalti membri ai familiei au trecut testul si a iesit negativ.Mereu am urmat tratamente am normalizat boala si stiu sute de persoane care traiiesc de multi ani cu asta, niciodata n-am ascuns de nimeni ca sunt bolnava, si cred ca e corect, acum un an de zile in urma a mcunoscut un bun prieten, relatia noastra cu timpul na m-ai putut fi de prietenie, si ne-am cuplat, el stia caeu am hepatita insa niciodata na acordat atentia, pina cind intr-o zi cind deja eram o pereche, am scapat printre vorbe boala, el sa informat si a citit de pe net, toate grozaviile, ca oamenii mor, ca se infecteaza prin orice, indeosebi ca eeram gata sa incepem viata sexuala, si boala se transmite pe asa cale. E mi-a spus ca e dispus sa mearga la medic cu mine, sa trecem peste asta, insa adoua zi el a trisat, m-a lasat, am vb pe tel parca se temea si sa se atinga de mine, doua zile dupa asta n-am mai mincat, n-am mai dormit.si pe ascuns am mers la un hepatolog, nu cel ce ma trateaza de mult timp, ci altul necunoscut, am faccut analize la tot saliva, lichid vaginal, singe.si am aflat ca virusul din organismul meu se transmite doar prin singe, si 30 % lichid vaginal, fiindca organismul meu tine virusul intr-o cutie de protectie, adica ca e o prostie ca infectez prin sarut, sau aer, atingeri, etc,. Am vb cu el si i-am aratat analizele el a ramas foarte uimit ca eu am facut aceest lucru, insa am ramas la acelasi punct, lui ii este frica, fiindca sunt 30% de risc ca eu voi infecta partenerul sexual. Acum sunt singura de 3 saptamini, m-am linistit si ma socot un om normal ca toti ceilalti, insa totusi undeva am un complex, spuneti-mi chiar trebuie sa fiu judecata, si sa traiesc cu frica ca fiecare baiat care va afla de boala mea va fugi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adriangabor92 a răspuns:

Nu

6 răspunsuri:
| cяιss a răspuns:

Multi sunt pe interese. poate vei gasi un baiat care sa te accepte asa cum esti, sa nu fuga de tine si de boala ta pentru ca esti si tu om.

| kaya a răspuns:

Nu trebuie sa traiesti cu teama asta ca vei ramane singura si cu gandul la boala, el nu te-a iubit destul de mult ca sa te accepte asa cum esti...cand doua persoane se iubesc cu adevarat trec peste orice impreuna, atunci cand ai pe cineva lupta cu boala nu mai este pentru o singura persoana cel de langa tine trebuie sa te ajute si sa te sustina.Concluzia e ca el nu te iubeste, nu dispera si nu te mai gandi la boala gandeste ca esti un om normal si ca atunci cand nu te vei astepta va aparea si cel care e pentru tine... cel ce te va iubi si iti va fi alaturi.Nu mai pune la suflet rautatea lumii caci tie iti faci rau, iti doresc multa sanatate, ai incredere in tine si in Dumnezeu caci cineva iti este aproape si nu te uita niciodata.Numai bine

| ea_6764 a răspuns:

Draga mea, povestea ta m-a impresionat cu adevarat.In primul rand nu te descuraja, nu esti singura persoana cu astfel de probleme, gandeste-te ca altii poate o duc si mai rau.
Cu siguranta, acel barbat nu te merita, nu te iubea cu adevarat.Cineva care chiar tine la tine, te va sustine, te va ajuta si te va iubi neconditionat, indiferent de boala pe care o ai.
Nu esti o ciudatenie, esti intr-adevar o persoana normala, si sa crezi mereu asta! Dupa cum am spus, cand un barbat te va accepta asa, atunci acela este alesul...Nu trebuie sa-i demonstrezi nimic.
Si, in legatura cu viata sexuala, sansele sunt doar de 30%, nu este cine stie ce dilema, puteau fi de 70%...si atunci problema ar fi fost mult mai mare.
Continua sa ai incredere in tine si sa mergi inainte, sunt sigura ca vei gasi pe cineva.
Multa sanatate!

| CArolina_6388 explică:

Multumesc mult pentru sustinere, multi prieteni imi spun acelasi lucru, si el mentine legaturile cu mine, ne tragem unul la altul, e evident toti din jurul nostru o vad, insa. boala asta imi distruge tot, daca pina acum nu atrageam atentia acum chiar ma doare, nu frica de boala fiindca anual merg la medic, ci faptul ca ea ma desparti de el, sunt o domnisoara destul de intrebata de baieti, insa acum mi-e frica sa incep o alta relatie, dar sa incep un cu minciuni nu vreau...

| ℓσνє a răspuns (pentru CArolina_6388):

Bunahappy
Si pe mine m-a impresionat povestea ta.happy
Sper sa te faci bine, si cum spun toti o sa fie cineva care te va iubi asa cum esti tu :*
Esti speciala, nu uita asta :*
Si nu spun toti doar asa, vorbe-n vant, au dreptate.
Sanatate!:X

| CArolina_6388 explică:

Acum sunt cu el si sunt cea mai fericita