Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa aflu mai multe detalii despre flora intestinala. Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Termenul de flora intestinala se refera la toatalitatea microorganismelor care traiesc in intestinul uman. Acestea sunt inofensive atata timp cat stau in intestin dar ajunse in alta parte unele dintre ele pot provoca infectii urate (cele care nu provoaca infectii in alta parte se numesc nepatogene iar cele care provoaca infectii ajunse in alta parte se numesc conditionat patogene). Aceste microorganisme se hranesc cu hrana ingerata de organismul gazda si prin asta ne ajuta si pe noi sa digeram mancarea prin mecanisme complexe, asta inseamna ca nu doar ca fac mancarea mai marunta, majoritatea bacterilor "lucreaza" la nivel de enzime, transformand unele enzime in altele care ne sunt noua de folos. De aceea atunci cand luam antibiotice pe cale orala ar fi indicat sa le luam alaturi de probiotice, deoarece antibioticele distrug flora normala (antibioticele nu fac diferenta dintre bacteriile rele si cele bune, omorand tot ce prind) si de aceea poti sa ai probleme digestive. Probioticele sunt acele bacterii bune pe care le poti pune inapoi dupa un tratament cu antibiotice consumand diferite alimente precum iaurt... asta pentru a inlocui bacterile omorate de tratament. Cam asta e esentialul
Daca mai ai intrebari te ascult.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ce te-ar interesa mai exact? Sunt carti intregi de medicina pe tema asta.

| Stefan575 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Informatiile esentiale.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Stefan575):

Termenul de flora intestinala se refera la toatalitatea microorganismelor care traiesc in intestinul uman. Acestea sunt inofensive atata timp cat stau in intestin dar ajunse in alta parte unele dintre ele pot provoca infectii urate (cele care nu provoaca infectii in alta parte se numesc nepatogene iar cele care provoaca infectii ajunse in alta parte se numesc conditionat patogene). Aceste microorganisme se hranesc cu hrana ingerata de organismul gazda si prin asta ne ajuta si pe noi sa digeram mancarea prin mecanisme complexe, asta inseamna ca nu doar ca fac mancarea mai marunta, majoritatea bacterilor "lucreaza" la nivel de enzime, transformand unele enzime in altele care ne sunt noua de folos. De aceea atunci cand luam antibiotice pe cale orala ar fi indicat sa le luam alaturi de probiotice, deoarece antibioticele distrug flora normala (antibioticele nu fac diferenta dintre bacteriile rele si cele bune, omorand tot ce prind) si de aceea poti sa ai probleme digestive. Probioticele sunt acele bacterii bune pe care le poti pune inapoi dupa un tratament cu antibiotice consumand diferite alimente precum iaurt... asta pentru a inlocui bacterile omorate de tratament. Cam asta e esentialul
Daca mai ai intrebari te ascult.

| Gabi19971983 a răspuns:

Flora intestinală reprezintă totalitatea microorganismelor, ce trăiesc în cadrul intestinului gros al vertebratelor, inclusiv al omului. Aceasta se află într-o relație simbiotică cu organismul-gazdă, fiind atât de importantă încât, de cele mai multe ori, aceste organisme n-ar putea trăi fără ajutorul florei intestinale. S-a stabilit că animalele, cărora le lipsește flora intestinală au o imunitate scăzută, se presupune că este și un factor care favorizează cancerul intestinal.

| iMophis a răspuns:

Salut!
Cred ca cea mai buna cale prin care poti afla mai multe informatii despre flora intestinala este sa te duci la medicul de familie, la cineva specializat in domeniul acesta.El/ea iti va explica tot ce doresti sa aflii.Mult succes!