| BacaCostin a întrebat:

vreau sa stiu si eu cand se face anestezie total si anestezie locala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Anestezia generala (totala) se face in cazul interventiilor chirurgicale majore.Sunt foarte multe, nu ti le pot enumera pe toate sau in cazul in care pacientul sufera de nosocomefobie (teama de spitale) -mai rar- sau cand anestezia locala nu este posibila din diverse motive. Anestezia locala se face la dentist, in cazul extirparii unui dinte, in cazul operatiei de apendicita, cezariana, atunci cand sunt necesare examene sau ingrijiri dureroase etc

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Infuncţie de intervenţia respectivă. Dacă este de la ombilic în jos de obicei se face rahi adică parţială!