| Diana643 a întrebat:

Zilele trecute mi-am spart buza de jos.Mai exact, câinele mi-a spart-o dându-mi un cap laughing)...
Am oprit sângerarea și am dezinfectat cu betadină.După două zile, în acel loc s-a strâns puroi, și acum pare că am un coș(sigur nu e herpes).Am pus niște Baneocin peste coș/punguța de puroi, după ce am mai dezinfectat o dată cu betadină locul.
Am fost la o drogherie, iar femeia de acolo mi-a zis să sparg punguța de puroi cu un ac încins, apoi să curăț bine, dar nu știu ce să zic. Știu că nici coșulețele de pe față nu e bine să le spargi, da' apoi o punguță de puroi de pe buză, riscând să ajungă puroiul în interiorul gurii...
Ce pot face? Să continui să dezinfectez cu betadină și să aplic Baneocin(unguent), să încerc să-l sparg sau chiar să nu mă ating de el, că o să treacă de la sine?
Mâine mai și plec la mare și mi-e să nu-mi facă rău apa sau ceva laughing...
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teo530 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-l spargi(stoarce tot puroiul sa nu ramana deloc), ai si tu grija sa nu intre in gura. Cred ca va ramane o mica urma dar na acum. Dupa dezinfecteaza si curata bine si gata. Sanatate si distractie placuta!

2 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Poti sa-l spargi daca nu iti place cum arata sau lasa-l asa, oricum nu ajuta la nimic daca dai intruna cu dezinfectant pe basica. o sa te usture putin cand intrii in mare, din cauza apei sarate, dar nu o sa pacesti nimic.

| adrianalbota1 a răspuns:

Eu zic sa il spargi.E mai bine asa.Ai mare mare grija sa nu iti intre in gura.Iti doresc un concediu minunat.