Întrebare recomandată | Xerxess97 a întrebat:

Salutare.Am 15ani si acum 3 zile..am luat varicela (varsat de vant) iar acum 2 zile mi-au aparut bubitele sub forma de basici..in zona capului si fetei, pieptului, spatelui si maini. Aseara ..am dormit 4-5 ore din cauza mancarimilor..si cele mai multe basici le-am spart...iar in cap. ..am facut rani..Imi poate da cineva un sfat despre ce s-ar putea sa patesc? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Evita sa le spargi si sa te scarpini pentru ca lasa cicatrici/urme. Poti sa iei pentru mancarime Claritine 1 tb pe zi sau sirop 2 lingurite.

| Xerxess97 explică (pentru Raniia):

Lasa decat cicatrici ..nu se agraveaza si apar mai multe nu?

| Raniia a răspuns (pentru Xerxess97):

Da,apar vezicule noi cam 4-5 zile si ulterior, veziculele se sparg si incep sa faca o crusta de culoare maro se usuca si apoi se vindeca.Totul dureaza 7-10 zile timp in care trebuie sa stai izolata.Fa tot posibilul si nu te scarpina pentru ca sa eviti complicatiile.Stai cuminte in casa si sa te faci bine!

| ?ose?ic? a răspuns:

Poate ca pare ciudat. dar amesteca 2 linguri de miere si 1 ou apoi o sa iasa un fel de crema cu care trebuie sa te dai in locurile unde ai mancarimile cele mai mari ( in afara de cap poti ori unde.) Lasa asa o jumatate de ora si apoi spala-te. Asa o sa mai dispara mancarimile.
Si cum au spus si ceilalti, nu te scarpina ca o sa ramai cu rani si cicatrici.

| catthshshshs a răspuns:

Nu le sparge, nu te scarpina si mergi la medic. Exista anumite creme care te pot ajuta. Eu am avut varicela cand aveam 4 ani, stiu ca am mers la medic si mi-a dat ceva.

| Empathizer a răspuns:

Nu te mai scarpina cu unghiile. Cand ai mancarimi, unge usor bubitele cu Aciclovir crema (trebuie sa faci asta cam de 5 ori pe zi). Are avantajul ca poate fi aplicat in orice zona a pielii, chiar si pe scrot sau penis, unde mixtura mentolata te-ar innebuni de usturime.

Si ia si Aciclovir sub forma de pastile de 400 de mg, cate 1 comprimat la orele 8, 12, 16 si 20.

| diavolitadulce a răspuns:

Imbraca-te in vin. o sa iti treaca mai repede si evita sa te scarpini. poti da usor cu mana dar nu rau si nu cu unghiile

| Eusiatat01 a răspuns:

O sa ramai cu semne, semnele sunt ca niste gaurele mici in piele. Exista la farmacie mixtura mentolata. E un fel de unguent mentolat, care iti mai amelioreaza mancarimea si care te racoreste. Dar fii atent si nu le mai sparge, ca o sa regreti apoi.

| HaraSHOW a răspuns:

Si eu am avut la 7 ani pe tot corpul mi le-am spart doar ca nu mi-a ramas semn