| Ciocoflencea a întrebat:

Am 16 ani si tocmai am aflat ca sunt miop, mi-a m pus ochelari cu lentinle -0, 75, am o singura nelamurire.La control femeia care mi l-a facut a zis ca se vindeca in aproximativ un an, iar cand m-am dus sa-mi fac ochelarii acea femeia a zis ca miopia nu se mai corecteaza si o sa creasca continu.Din cate am citit pe interenet asta se intampla la miopie ca boala adica miopia forte, dar nu stiu ce sa cred. M-ai am un prieten care a avut acceasi problema ca mine cu ochii, a observat de ea la scoala deoarece nu vedea la tabla, iar la el s-a vindecat. Deci ce sa cred se vindeca sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia se vindeca doar prin operatie. Purtatul ochelarilor nu vindeca acesta miopie

| Andreeac33 a răspuns:

Exista 3 tipuri de miopii, miopie mica, medie, majora. Daca ai miopie majora, ceea ce nu e cazul, nu se vindeca, ci se agraveaza in timp. Daca ai la ambii ochi -0, 75, e miopie medie, si se corecteaza intr-un an, doi, dar trebuie sa porti mereu ochelarii in acest timp.