| pantera a întrebat:

Salutare.am 17 si vreau sa iau proteine pentru muschi, dar nu vreau sa ma duc la sala, vreau sa fac sport acasa...si cat timp trebuie sa iau ca sa se observe si cam cat mar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lemarco a răspuns:

Fii atent care este ordinea pe care trebuie sa o respecti in momentul in care doresti o dezvoltare a masei musculare: Alimentatie, Odihna, Antrenament, Suplimente. Dupa cum poti observa si tu, suplimentele se afla abia pe ultima pozitie. Incearca sa iti stabilesti o alimentatie echilibrata, obligatoriu peste 5 mese pe zi; incearca sa dormi peste 8 ore pe noapte si trage tare la antrenament(daca vrei sa te apuci de sala). Ca sa iti raspund totusi la intrebarea ta, rezultatele in viata unui culturist nu se vede dupa o zi pe alta. Sa nu crezi ca daca te apuci azi de antrenamente si suplimente peste 2 luni vei fi Arnold. In niciun caz. Plus ca dupa ce nu mai iei suplimente exista riscu sa dai inapoi( e si logic de ce, o perioada de timp tu furnizezi organismului o anumita cantitate de proteina, iar apoi cand nu vei mai lua respectivul supliment, cantitatea de proteina administrata corpului logic ca va scade). Ca o concluzie, daca vrei muschi mergi la sala, papa sanatos, odihneste-te bine, si eventual ia si niste suplimente.

7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

E complet nesanatos.

| andre999 a răspuns:

Proteinele le iei din hrana de zi cu zi, nu e nevoie sa iei, cat despre muschi trebuie sa faci mult spor. Nu faci spor pentru muschi ci pentru a fi sanatos. succes

| zhady a răspuns:

E perfect sanatos, insa eu as apela mai intai la un supliment cu vitamien si minerale, proteine ai si in mancare o gramada, deci e cam acelasi lucru. Concentratele proteice au avantajul ca se absorb mai repede. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa muschii nu cresc cum crezi tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie la sala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 17 ani si merg la sala dar nu iau proteine si pot sa spun ca se cunoaste bine am facut sa la 6 luni si pot sa spun ca mi-am atins obiectivelewinkingspor la treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 in penis sau in gaura curului? pantera pizdii ce esti