| PringAloe a întrebat:

Salutare, am niste dureri ciudate de spate, azi dimineata eram pe scaunul de la birou si m-am intors intr-o parte si m-a luat gen un junghi, o durere intepatoare care a scazut treptat de intensitate, daca ma aplec ma doare, sau daca stau intr-o parte in pat, oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cred că este vorba de un junghi intercostal.
Apare atunci când stăm în curent, la mișcări bruște, dar și din pricina că nu facem exerciții fizice. Exercițiile fizice de dimineață au rolul de a încălzi mușchii și articulațiile pentru efortul sau lipsa acestuia din ziua respectivă.
Va trece cam într-o săptămână fără nici un fel de tratament.
Poate ți-ar fi de folos o alifie de la farmacie; dar mai ales mișcarea.