| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce se intampla am cate o data un junghi cam dureros si cand stau in alta pozitie nu mai ma doare precizez ca am dormit in ploaie frig cu zilele cand eram in strainatate sa fi racit oare acolo, sau e vreo altceva? cum se exprima problema ca ma ea un junghi in fata si spate in directia inimi, si cate o data am chiar si palpitati oare trebuie sa-mi fac o cardiograma la un medic particular?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Junghiul nu e de la inima, nu stiu ce vrei sa zici tu prin junghi, ce caracter are durerea dar daca se modifica la schimbarea pozitiei sau la respiratie nu e de la inima, ori e plamanul ori e o nevralgie, de obicei astea doua dau "junghiuri". Daca nu e de la plaman o sa treaca de la sine (cel mai probabil) daca chiar te doare extrem de tare poti sa iei ceva pentru durere, ia o pauza de odihna si stai linistit 2-3 zile daca poti. Daca e de la plamani trebuie facute mai multe investigatii.
Palpitatile ti le creezi singur pentru ca atunci cand incepe sa te doara te sperii si uite asa ai si palpitatii.
Mai ai si alte simptome? Obosesti mai repede ca inainte si la eforturi destul de mici, tusesti, expectorezi, simti ca nu ai aer?
Multa sanatate.

| Psychothic a răspuns:

De cat timp ai aceste junghiuri? Daca nu sunt prea dureroase poti astepta cateva zile sa vezi daca se inrautateste sau daca inceteaza durerile.
Posibil sa fie din cauza expunerii la frig, desi aici vei gasi zeci de pareri.
In mod clar trebuie sa mergi la medic, chiar daca ce ai tu e trecator, macar pentru linistea si confortul tau sa-ti puna diagnostic.Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat