| MarianPapuc98 a întrebat:

Salutare.

Am o problema. Sunt Skinny-Fat. Am 1.89, 16 ani si 76kg. Sunt slab la maini la piept dar am o burta si niste solduri de toata jena. Consider ca e din cauza ca am consumat 2l de sucuri pe zi. Am luat decizia de a renunta la zahar de tot! ( poate mai scapa 5-10g pe zi ). De mancat o sa mananc cam 1500-2000 calori si poate o sa merg pe jos in fiecare zi cam 3km. Credeti ca voi slabi la burta si la >solduri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pe langa zahar de tot renunta si la faina de tot la cartofi de tot si la orez de tot. Si nu mai bea altceva in afara de apa.

| DovleacTurbat a răspuns:

Organismul va slabi de unde considera el nu de unde vrei tu. Daca constructia ta este putin mai ciudata nu o sa poti face prea multe, poate doar sa o ti sub control cat de cat. Asculta sfaturile date de ceilalti.

| florinflorescu a răspuns:

Ai luat o decizie corecta de a renunta la zahar, insa ai invatat organismul cu el asa ca trebuie sa ii mai dai zahar, cel natural din fructe si legume. daca doresti sa slabesti pe langa o alimentatie corecta trebuie sa faci miscare pentru zonele cu probleme. doar cu alimentatie dai putine kg pe timp indelungat, miscarea este cheia. nu trebuie sa exagerezi cu miscarea, ci sa faci cat poti tu zilnic, iar cu timpul mai adaugi un exercitiu sau 2-3minute in plus, conteaza mult si pentru psihic. daca de exemplu te pui pe alergat si vrei sa alergi din prima 5km zilnic dupa 3 zile deja ai renuntat. dar daca te cronometrezi zi de zi cat poti sa alergi dar te motivezi ca peate 1 saptamana sa alergi 30secunde mai mult sau 1 min, efectul este incredibil. succes si multa sanatate.

| MarianPapuc98 explică (pentru florinflorescu):

Pe mine ma intereseaza sa dau grasimea de pe burta si solduri, acolo sunt vreo 2-3kg de grasime, am bratele foarte subtiri si picioarele. Daca as face miscare nu as slabi prea tare?

| florinflorescu a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Putina miscare nu a omorat pe nimeni, iar slabirea se face in timp, tu incerca orice varianta ti se potriveste, dar iti spun sigur ca miscarea ajuta mult.