| JustAsimpleUser a întrebat:

Salutare, am o problemuta daca pot sa-i spun asa...de curand m-am lasat de fumat si acum, la aproximativ 3-4 zile nu mai pot dormi, ma doare capul in zona fruntii si a cefei, pe partea dreapta si sus(daca fac miscari bruste). Sper sa fie starea aceea de "criza" din cauza lipsei nicotinei in organism pentru ca asta ar insemna ca in curand nu o sa mai simt nevoia sa fumez, am 17 ani, fumez cam de 3-4 ani, dar cand ma certam cu parintii mei, ieseam afara si fumam in 30 de minute in jur de 10-15 tigari (si nu exagerez).
Acum..intrebarea este, exista vreo cura ceva sa pot scapa complet de nicotina si poate si de toxine din organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Doja a răspuns:

Ceea ce simti se numeste sevraj. Iti sugerez sa te tii tare pentru ca in curand se va rezolva treaba.

Daca cedezi si bagi o tigara atunci vei ramane in continuare dependent. Nu exista "ma las usor" pentru ca mereu va aparea "hai bag acum un pic ca sunt stresat". si stres vei avea mereu.

Asta se aplica in cazul oricarei dependente. Fie ca e vorba de tigari, heroina, dulciuri, etc.

Ca sa iti fie mai usor poti inlocui reactia cu o reactie sanatoasa. De ex: cand iti vine sa fumezi te duci sa te plimbi, sau sa alergi, sau sa construiesti ceva. Dar cel mai important e sa nu cedezi.

In rest e foarte bine ca vrei sa te lasi. O sa fii mai sanatos, mai rezistent si vei avea mai multi bani. Succes!

6 răspunsuri:
| Karol1877 a răspuns:

Te poti duce la un medic specializat si iti prescrie un tratament ( niste pastile care te ajuta sa nu mai simti nevoie de nicotina; si plasturi nicorette care se pun pe brat ). Insa trebuie sa ramai pe aceeasi linie de gandire, sa rezisti si cu timpul vei fii mai bine!

| JustAsimpleUser explică (pentru Karol1877):

Parintii mei stiu ca fumez dar inca mi e rusine sa o fac de fata cu ei, cu toate ca tata este de parere ca mai bine fumez de fata cu el decat sa ma ascund, si de aceea nu le-am putut spune de problemele mele pentru a consulta un doctor, dar in cele din urma cred ca o sa o fac singur, multumesc mult pentru raspuns!

| AlexandruG1 a răspuns:

Spune-le si parintilor, sustinerea lor fata de problema asta te poate ajuta, si cred ca poti vb cu dr de familie poateti recomanda cv starea asta de sevraj, nu te lua dupa anturaj, tigarike nu au niciun efect benefic nici sanatate nici ca bani(si afecteaza si pe cei din jur). deci iti urez succes

| AbcdAlexa1234 a răspuns:

Bună! Am avut şi eu de a face cu persoane care fumau, într-adevăr, lipsa bruscă a nicotinei duce la anumite stări. Dacă vrei să te laşi, eu ți-aş recomanda să reduci uşor țigările, până când ajungi la o țigare pe zi, urmând să încerci să te laşi.
Eşti la o vârstă frumoasă, nu e bine să îți distrugi sănătatea aşa. Baftă!

| JustAsimpleUser explică (pentru AbcdAlexa1234):

Nu pot sa ma las in felul acela, am incercat..sunt la liceu si de fiecare data cand vine pauza colegii mei ies la fumat si eu cu ei....acum, ca a venit vacanta, evit sa mai ies afara pentru 1 saptamana sa vad daca rezolv ceva, acasa nu simt nevoia sa fumez...

| AbcdAlexa1234 a răspuns (pentru JustAsimpleUser):

Te înțeleg. Singura metodă ar fi să nu te mai duci cu ei afară. Ştiu că e greu, dar dacă îți pui ambiția înaintea viciului sigur vei reuşi. (Aceeaşi problemă a avut-o prietenul meu, şi după multe încercări a reuşit să se lase, sigur vei putea şi tu, mult succes!