| Alan123 a întrebat:

Salutare am si eu o intrebare acum o sapt am avut meci si am fost accidentat jos la glezna. a fost umflat tare am mers la doctor mi-au dat o fasa si mi-au spus sa nu joc 3 saptamani. A trecut o saptamana si inca e umflat si am pus gheata si nu stiu de ce e inca umflat nu am jukt nu am facut nimic doar am mers. si ma mai doare putin cand il misc spre stanga. ma poate ajuta cineva? sa nu mai fie umflat, sau aud cv acolo cum pocneste cand il misc sus si jos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mergi la farmacie si intreaba de pliculete cu burovin. Asta ii un praf (sulfat de aluminiu parca, nu stiu exact) care se dizolva in apa si iti pui comprese cu solutia asta. Sau poti folosi unguente ca ala la care i se tot facea reclama, dar din proprie experienta iti spun ca burovinul e foarte bun.
Ma mir ca medicul nu ti-a zis sa folosesti nimic pentru ca sa se traga umflatura.
Daca a fost numai luxatie, este bine sa faci miscari circulare ca la incalzire, incetisor si atata timp cat nu te doare.

| Alan123 explică (pentru Zenithf):

Aha inteleg mersi

| Zenithf a răspuns (pentru Alan123):

Cu placere, spune-mi doar ce ai folosit si daca a avut efect, sa le recomand si altora. (Am vazut din postarile de pe aici ca multi is tipi nervosi si dau cu pumnul in masa pana ii doare, poate iau cateva funde de la ei) rolling on the floor

| Alan123 explică (pentru Zenithf):

N-am folosit nimic... am fost la doctor si miau spos ca dupa 3 apt pot juca din nou da au trecut 2 si tot umflat estraight face au si astea din Londra niste doctori de ***laughing))) azi ma duc iar sa-i scuip in ochirolling on the floor) doar gheata am pus da degeaba

| MakeMyDay a răspuns:

Stai calm, intr-un final trece, nu il mai testa sa vezi ce pocneste, daca era rupt probabil nu il mai simteai sau auzeai deloc.