| tpubv94 a întrebat:

Salutare. Aveam o intrebare legata de epilat, ras, pensat...
Am 19 ani, si am barba nici deasa nici rara. Nu am dat cu lama niciodata pe obrazi (pometi, zona de sub ochi) dar acolo aveam foarte foarte mult par. Nu ma refer la puf, ci par, fire de par.
Aveau undeva intre 3-4 mm. Cu lama nu voiam sa dau ca stiam ca o sa mi se faca barba si acolo, asa ca am ales aparatul epilator. Exceptand faptul ca nu m-am pregatit cum trebuie si mi s--au iritat obrajii, am vazut ca a inceput sa-mi cresca firele si mai groase, negre, mai vizibile.

Aveam impresia ca daca dau cu lama mi se intampla asa, dar uite ca le-am smuls si firele de par s-au ingrosat. Cel putin 5 fire pe fiecare obraz a devenit la fel de tare si intepator ca barba. Sa mai folosesc aceasta metoda? Am foarte multe fire, si imi e ca risc sa se ingroase toate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

laughing frate esti amuzant. barba oricum creste.
chestia cu lama care iti ingroasa parul e un mit.
ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu
cand tai un puiet de pom dela radacina, se scurteaza. dar cu timpul va creste si se va face mai mare. la fel si la barba.
tu daca nu tai barba nu ti se subtiaza. ramane la fel. gandeste-te ca daca ti-o lasi mai lunga o sa vezi ca baza firului e la fel de groasa. ca si cand atunci cand te razi.

de asemenea ai impresia ca este mai groasa datorita lamelor de ras. firul de par nu se taie perfect si din cauza asta ai impresia ca e aspru.

concluzie: poti sa te razi linistit pentru ca indiferent daca te razi sau nu, firul de par va ramane la fel de gros.