| elizaromanov a întrebat:

Salutare. De ceva vreme ochii mei obosesc când stau pe telefon si clipesc cam des, uneori am si dureri de cap care durează maxim 5 secunde, ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionicaestecher123 a răspuns:

Hey, uite câteva sfaturi:
1. Mănâncă mâncăruri care să îți facă ochii mai "sănătoși" că : cartoful dulce, morcovi etc caută și tu pe google.
2. Dă luminozitate mai mica la telefon și uitate daca are un mod numit "lumina de noapte" sau ceva de genul, care îți face ecranul mai galben, îți va ajuta ochii.
3. Nu sta mai mult de 2-3 ore pe calculator/telefon tot ce conține ecran.
4. Mai fa o pauza la telefon de 5-10 min in care te uiți pe geam și îți oxigenezi ochii.
5. Poarta ochelari speciali pentru ecranele telefoanelor, calculatoarelor etc.
6. Dormi între 7-9 ore pe seara, somnul de seara e somn de seara, e mult mai odihnitor ca cel de zi.
7. Dacă durerea persistă folosește picături pentru ochii că ser fiziologic, sau du-te la oftalmolog sa îți faci un control și eventual să îți de-a niste picături.
Poate fi ceva grav asta.
Fundă?

| elizaromanov explică (pentru Ionicaestecher123):

Totuși, sunt șanse sa orbesc sau sa port ochelari?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să stai mai puțin pe telefon, sa dai luminozitatea mai mica.

| protozoidzZOOM a răspuns:

Și eu ma confrunt cu asta când stau des pe telefon sau PC, cred ca e problema secolului.
Da ți telefonul în special seara pe modul de noapte, în care ecranul devine mai galben, și mai ieși afara din cand în când pentru a te oxigena cum trebuie