| alexxx31 a întrebat:

Salutare! Diabetul se poate dezvolta in cam doua luni? Pentru ca acum doua luni am facut analize si mi-a iesit glicemia 93 insa de cateva zile dupa ce am citit un articol despre asta au inceput sa-mi apara si mie simptome

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

93 se încadrează în valorile normale ale glicemiei. Normal, cand citesti despre o boala pe google, imediat simti ca prezinti toate simptomele laughing Asta este numai in capul tau, e pe fond psihologic, fizic esti bine, stai linistit, nu iti mai face filme.

| johnnny123 a răspuns:

Și nu ți se pare ciudat că imediat după ce ai citit un articol despre diabet ai început să prezinți "simptome" de diabet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpără de la farmacie un glucometru cu ace și teste incluse și măsoară-te dimineața, pe nemâncate, imediat după masă, la două ore după masă și seara, înainte de culcare.

Valorile normale ale glicemiei le găsești în acest tabel:

https://images.app.goo.gl/X5zAEWYgourETD1FA