| theodorafemme2001 a întrebat:

Heiii, TPU. Care sunt simptomele diabeltului. Se poate depista fara analize? Anul trecut, dupa o operatie, am facut analize, iar diabetul mi-a iesit la limita. Se poate sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kteichd a răspuns:

Creşterea nivelului de glucoză în sânge dă simptome precum: vedere înceţoşată, sete excesivă, foame cu consum crescut de alimente, oboseală, urinări frecvente, scădere în greutate.
Dar e bine sa te duci la medic sa faci niste analize pentru diabet din cate stiu le ia din urina sa vada ce glucoza ai...

2 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu prea prezinta simptome, mama mea vomita foarte des pana sa aflte ce are, cred ca depinde de fiecare, trebuie sa vb cu medicul.

| Alelulu a răspuns:

Poti sa mergi la medicul de familie sau la o farmacie unde iau glicemia si sa ti o iei. Dar sa fie dimineata nemancata. Si in functie de cat e glicemia stii daca ai sau nu.