| Lukasz a întrebat:

Salutare!
In ultima vreme ma doare sub ceafa, adica spatele.
Mai ales cand alerg ma doare, dar daca alerg 3 ore continuu imi trece. Cauza ar fi ca stau prea mult la pc cocosat sau semnul intrebarii. Am mai observat ca cand mai stau la pc ma dor coastele, sau acolo sa fie plamanii? Daca stau mult afara nu am nici o durere, cum m-am pus la pc ma doare. Este grav? Are treaba cu plamani? Am observat ca daca mi se face masaj imi mai trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Wheizii a răspuns:

Dragul meu Luca, dupa ce mi-ai spus mai sus eu cred ca ai scolioza si eu am avut dar nu foarte grav, in primul rand te rog foarte mult sa treci pe la un medic sa te consulte, in al doilea rand ti-as recomanda niste sfaturi care sa te ajute sa iti revii. Pe patul tau, pune ceva dur, o placa/scandura si dormi pe ea, cu capul in sus si spatele drept, foarte drept. Banuiesc ca nu ai mai mult de 17 ani deci tu inca mai cresti, barbatii cresc pana la 20-21 ani deci coloana ta o sa se dezvolte drept. Trebuie sa faci sport, du-te la bazin si inoata, o sa te ajute mult. Iti trebuie un masaj usor inainte de culcare la nivelul gatului, si pe coloana. https://www.divahair.ro/sanatate/tot_ce_trebuie_sa_stii_despre_scolioza http://www.mymed.ro/boli-calculator-vicii-postura.html Aaa da si inca ceva, cand o sa te vezi si tu cu o fata crezi ca o sa ii placa sa vada un barbat drept cu o postura frumoasa sau un cocosat? Hai, ai mare grija ce faci si mai lasa dracu calculatoru ala si pune mana pe carte si du-te fa sport, iesi din casa. Stai drept :) Bafta

| Blackcat696210 a răspuns:

Asta am avut si eu, nu este deloc grav este dim cauza ca stai cocosat sau daca ai facut in ultima vreme crva efort, cand iesi afara nu te doare pentru ca atunci mergi si esti preocupat de alte lucruri si uiti oricum acolo sunt coastele care te dor tot din faptul ca stai cocosat sau ai facut ceva efort. Oricum nu este deloc gravpoti ruga un parinte sa iti faca o frectie si dupa 2-3 frectii trece