Întrebare recomandată | SoRiNaQo a întrebat:

Ma dadeam pe role si am cazut pe mana. Pentru 10 - 15 minute ma durea cumplit. Am pus gheata si mi-a mai trecut din durere, insa putin mai sus de la incheietura mainii mi s-a umflat usor. E posibil sa fie fracturata sau doar scrantita? Tin sa specific faptul ca pot incorda mana, sa o misc dar ma doare cand incerc sa o intorc.
As dori sa imi ziceti care ar fi indiciile pentru o mana fracturata.
( Nu este o rana deschisa. )

Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Soryn2244 a răspuns:

Incheetura este deplasata de la locul ei cred ca este vorba de o entorsa o poti rezolva si acasa cineva trebuie sa-ti traga fin de mana dar te va durea totusi recomand sa te duci la doctor

| SoRiNaQo explică (pentru Soryn2244):

Ai avut dreptate, era vorba de o entorsa. Mersi mult totusi am fost la doctor si se putea rezolva si acasa dar se instalase panica in mine asa ca trebuia neaparat sa merg. Mersi mult!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este posibil sa fie fractura la inelul de crestere, am patit si eu la fel cand aveam vreo 12-13 ani, tot o cazatura, ma dadeam pe gheata.

| MâţulMov a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te duci la doctor, in al doilea rand ar putea fi o entorsa sau ar putea fi scrantita.

| Ion1234 a răspuns:

Daca era fracturata nu o puteai deloc sa misti e scrintita sau tiai intins muschii

| chri a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat odata la fel.Eu am stat in pat cu mana relaxata si mi-a trecut dupa vreo 30 de minute!