| Andrei093 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o solutie.o crema ceva..am o varica pe picioru stang la gamba..de 4 -5 cm chiar nu e mare ca sa zici ca dispare doar cu operatie.o crema sau ceva ca sa se mai traga..cand stau jos nu se vede absolut deloc, doar in picioare..cineva mi-a recomandat ceva de la dr boici...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sotul meu foloseste cu rezultate f. f. bune, de aproximativ 1 luna, extractul din muguri de castan salbatic( macerat glicerinic de UZ INTERN)--- este produs de catre "Plantextract"- Cluj.

| Rebecca123 a răspuns:

Pentru varice, ceva natural si nu costisitor, este crema de galbenele. Daca te dai in fiecare zi, in cateva saptamani vei avea rezultate bune.Alt remediu tot natural este un amestec din ulei de cocos si un catel de usturoi. (200 g ulei de cocos si un catel de usturoi). Trebuie sa te dai in fiecare zi, inainte de culcare.Cureti si pisezi usturoiul bine si il amesteci cu uleiul de cocos, apoi lasi amestecul peste noapte.De a doua zi, poate fi folosit si te dai in fiecare seara inainte de culcare.Seara înainte de culcare, aplicați acest amestec direct pe zonele afectate de varice. Înfășurați-vă picioarele cu o folie de plastic. După ce v-ați trezit, înlăturați folia și spălați-vă bine. Urmați acest remediu timp de 30 de zile și varicele vor începe să se retragă treptat. Usturoiul este ingredientul principal, întrucât acesta va stimula furnizarea de proteine pentru membrele inferioare, ceea ce va face posibilă vindecarea varicelor.

| Basthet a răspuns:

Bună!
Eu dau cu Lioton gel, dimineața și seara. De fiecare dată șterg întâi cu alcool și las să se usuce, apoi aplic un strat subțire de gel, fără să frec. Nu vindecă, dar oprește agravarea.
Sănătate!

| OrangeFga a răspuns:

De ce nu incerci un tratament prin laser?
Stiu ca lumina pulsanta de la IPL are efecte pozitive asupra varicelor, trebuie indreptata lumina asupra varicei si dispare in ceva timp. Cel mai important este ca trebuie sa stimulezi circulatia. Bunica mea are varice pe ambele picioare, si crede-ma, nu e asa de bine, cel mai recomandat este sa consulti un medic, fiindca varicele in timp se inmultesc daca nu sunt tratate.
Multa sanatate!