| bleakk a întrebat:

Nu imi pot decalota penisul in intregime atunci cand este in erectie si acest lucru este foarte enervant, dar putin dureros. Daca trag mai mult, evident ca ma va ustura. M-am informat catusi de putin in legatura cu asta, dar nu am inteles prea bine. Nu cred ca am fimoza, ci aceea ata ceva mai groasa, deci pentru o decalotare accesibila, trebuia cumva eliminata. Cum as putea rezolva acest impediment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie! Nu te lua dupa sfaturile unuia si altuia care nici macar n-au calificare.

| minrest a răspuns:

Vezi ca frenumul e foarte vascularizat, prin el trece si un vas destul de gros. Solutia o poate da doar un doctor, e posibil sa slabeasca un pic chirurgical frenumul, sau sa largeasca nitel preputul, cine stie. Eu in locul tau mergeam la doctor de cu ani in urma.

| dannyel86 a răspuns:

Acea ata se numeste "frenulum" si poate fi indepartata chirurgical, daca impiedica decalotarea si/sau creeaza disconfort.
Scapi de frenulum si in urma circumciziei, cand se indeparteaza inclusiv preputul si lasi glandul expus permanent, decalotat.
Se mai spune ca acea ata se poate rupe si in timpul contactului sexual.
De asemenea, prin miscari de intindere treptata, fara a te rani, poti exersa decalotari succesive, care, in timp, sa intinda frenulum-ul prea scurt.
Eu nu sunt specialist. Am scris din ce am citit pe aceasta tema.

| DarthRevan a răspuns:

Cand faci dusi, trebuie sa ti-o tragi de fiecare data + sa o speli bine. Fiindca sunt multe bacterii si trebuie trasa pielia altfel o sa ajungi la operatii.

| Psychothic a răspuns:

Salut,nici eu nu cred ca ai fimoza.
Dar ca sa nu ramana intrebari, cel mai simplu este sa mergi la urolog.Insa daca atunci cand intreti relatii sexuale sau cand te masturbezi, nu te jeneaza/doare, si ejacularea este una buna, posibil sa nu ai nimic.Chestia asta se poate trata cu diferite creme, poti intreba la farmacie.
Sfaturile noastre nu se compara cu cel al unui medic.
Sanatate!