| alexalx9777 a întrebat:

Salutare și o dimineață frumoasă va doresc. Am o nelămurire.
De 3 zile am o răceală, și a doua zi de răceală am inceput sa tușesc, sec fara expectorație. Astăzi tusea a început să se rupă. Dar când tușesc elimin o spută verde. Am citit pe net și mi-a zis că este bronșită daca elimini spută verde.
Din câte știu prezența la medic se face dacă tusea durează mai mult de trei săptămâni. Tusea este doar de două zile. ce ar trebui să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Notiunile de "raceala" si "gripa" au disparut din vocabularul medical, de peste un an.
Acum se foloseste termenul "Covid" si are de asemenea mutatii ca raceala si gripa, de alta data. tongue

Pentru tuse /bronsita: fa-ti un ceai de ceapa, indulceste-l cu miere de albine.
De asemenea, fa gargara cu ceai de musetel, sarat la saturatie (de 4-5 pe zi).

Sanatate multa!

regis
| regis a răspuns:

Nu am mai auzit inca minunea cu prezenta la medic dupa 3 săptămâni. Ba chiar de cand cu covidelu zice sa iti anunti imediat medicul de familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa te consulte si sa iti dea tratament, sigur ai fost racit si inca mai esti, ai nevoie de antibiotic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E bine că măcar o elimini.
Ce rapid e procesul la tine, in prima zi (răceala), a doua zi (tuse seacă), a treia zi (tuse expectorantă). Mâine poate că ești vindecat.winking
Alții reușesc să elimine abia după câteva zile de tuse consecutivă.
Pentru protejarea ta, dar si a celorlalți, sună-ți medicul de familie, descrii simptomele, ca să îți pună un diagnostic corect. Nu te autodiagnostica tu, cu informații culese de pe net. Se fac multe asocieri false, pentru că multe boli au simptome identice.
Medicul îți poate trimite online, rețeta (prescripție) electronică Pe urmă, mergi la farmacie și îți cumperi medicamentele, arătând rețeta (te va informa medicul tot ce trebuie să faci, iti va da niste niste informatii, privind codul de parafă, codul unic de înregistrare, seria etc).

| alexalx9777 explică (pentru floresdemayo):

Macar tu gândești limpede. Și ai dat răspunsul de care aveam nevoie.
Faptul că e bine că expectorez spută când tușesc și se rupe. Alții mă i-au direct că am covid. Nu mai poate omul sa fie răcit că are covid.
Mulțumesc de răspuns, și apreciez.

| floresdemayo a răspuns (pentru floresdemayo):

Și pe o colegă de-a mea a ținut-o răceala vreo 4-5 zile, tot cu tuse seacă, prin a cincea zi a cerut să i se facă testul Covid și a ieșit negativ. Acum e vindecată.

| alexalx9777 explică (pentru floresdemayo):

M-aș duce la urgente sa îmi fac testul dar mă internează și crede-mă că nu vreau asta. Testul vine in 24 de ore 48 până atunci rămân internat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru floresdemayo):

Felicitari ai mare dreptate, macar sa i ti urmeze sfaturile

| Zuzu1991 a răspuns:

Nuuuuuuu
NUUUUUU
cum ai cel mai VAG simptom de "gripa", este OBLIGATORIU sa dai telefon la 112
tu deja ai asteptat 3 zile, numai D-zeu stie pe cati ai infectat deja... CU COVID!

| alexalx9777 explică (pentru Zuzu1991):

1. Am stat doar în casă.
2. M-am răcit pentru simplul fapt că am stat 4 ore dârdâind de frig.
Nu înseamnă că dacă te răcești ai covid. Trebuie să ne luăm și după simptome.
Covidul nu provoacă strănut, rinoree, etc.
Covidul implica dureri de mușchi, dificultăți de respirație, grețuri ceea ce nu prezint niciun simptom de aici.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alexalx9777):

Cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine
mai ales ca raceala e TOT un virus...
deci tu ai stat numai in casa si nu ai cum sa iei... NU?!?

| alexalx9777 explică (pentru Zuzu1991):

Nu. Ai înțeles total greșit. De când sunt răcit de când am avut stările de moleșeală am stat în casă în pat. Eu am luat acest "covid" cum spui tu stand și suportând frig 4 ore întregi.
Și dacă stăm să ne aducem aminte. Gripa și covidul, simptomele acestora vin deodată.
La raceala vin treptat.
La mine a fost moleșeală după durere in gat apoi a apărut febra și nasul înfundat?

| floresdemayo a răspuns (pentru Zuzu1991):

Păi, dacă a stat doar in casă...
Doar dacă a luat vreun virsus rebel, prin TV, de la Orban Câțu... Arafat ))

PS. Nu prea cred eu că cineva s-a autoizolat, prin arest la domiciliu, fără să iasă puțin pe afară..., măcar așa, după o Cola. Sau un Hamburger. thinking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alexalx9777):

Dude, am inteles perfect, si eu stau numai in casa, dar NU exista izolare absoluta, cineva din casa trebuie sa iasa dupa mancare, sau iti comanzi asa ca interactionezi cu livratorul SI cei care ti-au strans mancarea din hypermarket, preparat-o la restaurant, etc.

deci, faptul ca tu nu CREZI ca ai covid e numai si NUMAI ce crezi tu... nu inseamna ca nu poti sa ai

si la "argumentul" ca apar toate odata gresesti serios, pot sa apara incet, incet bimemercic, si sa fie tot mai rau pana ajungi la terapie intensiva

| Zuzu1991 a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, asta i-am raspuns si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suni si zici ca ai covid

| mihaela000ela a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergi la medic! orice parere, de la persoane nespecializate, e neavenita, si poate sa-ti faca mai mult rau.