| Manuel86 a întrebat:

Salutare.
Stie cineva dupa cat timp se poate face retus, la un tatuaj proaspat facut?
Stiu ca dupa ce se vindeca.
Dar care este timpul de vindecare, mai exact?
Doua saptamani sau trei saptamani?
Am tatuaje facute la doua saloane diferite si de la fiecare mi-au zis cate o varianta.
Mentionez ca 4 zile am tinut pe el folia aia speciala!
Trebuia sa o tin 6 zile dar incepuse sa se dezlipeasca.
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Procesul de vindecare are o durata cuprinsa intre 3-4 saptamani, in functie de marimea si zona tatuajului.

Deci asteapta macar 30 de zile pana sa faci retusuri!

| Manuel86 explică (pentru Simpatic):

Pe piept l-am facut.
Te-ai referit de cand l-am facut sau de cand am inceput sa-l spal si sa-l dau cu crema de 3 ori, in fiecare zi?

| Simpatic a răspuns (pentru Manuel86):

Nu este man 30 de zile un termen batut in cuie, la x se reface mult mai repede la y mai greu!
lasi si tu 30 de zile de la data cand l-ai facut!
sau sfatul meu mai mult de 30 de zile, gen 45 de zile sau 2 luni
am tatuaj la care nu mi-am mai facut retus niciodata desi trebuia ca e varza, asa ca in cazul tau nu prea inteleg graba, ca este 1 luna sau 2 puii mei

| Manuel86 explică (pentru Simpatic):

Inteleg ce spui insa eu unul sunt mai fixist si perfectionist.
Daca fac ceva imi place sa fie perfect! Bine macar ca nu se vede cand ies afara. laughing))

| Simpatic a răspuns (pentru Manuel86):

Te inteleg si uneori este bine sa fii perfectionist... uneori
eram asa si eu! dar pana am aflat ca nu imi este bine asa
mi-am luat masina noua acum cativa ani, dupa 3 luni am zgariat 1 janta in bordura, le-am dus a doua zi le-am refacut, vopsit pe toate
dupa 2 zile dau masina unei rude, imi zgarie 2 jante, ma duc le vopsesc iar de data asta doar pe cele 2
dupa cateva luni iarasi zgarii 1 janta, o vopsesc pe aia
ce sa vezi peste 1 an, aceeasi problema
pana am renuntat!
incet incet prin expunere la factori "negativi", ajungi sa intelegi ca nu e bine sa fii perfectionist in nimic happy
e bine sa fii la facutul curatului in casa si aranjatul hainelor mai mult acest perfectionism...in multe alte domenii iti va dauna!