| Ha0s a întrebat:

Sunt conștient că nu îmi puteți spune exact ce am, dar mă gândesc că poate mai sunt persoane care chiar suferă sau poate au mai multe cunoștințe decât mine. Deci azi-noapte este a 2 a oară la un interval de o săptămâna jumate-2 când mă trezesc din somn cu o durere constantă de cca 15-20 secunde în zona stângă a pectoralului (nu ştiu dacă este inima sau pectoralul însăsi sau orice altceva ar putea sa-mi creeze o astfel de durere pentru că nu am avut niciodată probleme cu inima nici eu nici familia mea). Durerea este suportabilă, eu în acele momenete nu intru în panică, nu mi se accelerează bătăile inimii, nu-mi crește tensiunea, sunt foarte calm şi liniștit (prima dată cand s-a întâmplat am adormit la loc) acum însă m-am foit toată noaptea gandindu-mă ca s-ar putea să sufăr de inimă în condițiile in care: sunt tânăr, nu fumez, nu consum alcool, bauturi acidulate sau sucuri, nu consum energizante, cafea ( marea majoritate de aici nu le-am consunat nici înainte, dar de 3 ani de cand am luat-o cu sportul nu am pus picătură de nimic altceva în afară de apă plată în gură). Precizez că dorm foarte mult pe partea stânga. Acum întrebarea mea este: Este posibil să sufăr de inimă? Este posibil ca organismul să-mi transmită prin aceste simptome DOAR noaptea ( a 2 a noaptea la interval de aprox. 2 săptămâni ) că am probleme sau poate început de probleme cardiace? Ziua nu am absolut nimic, niciun disconfort, durere sau orice altceva de acest gen, la antrenamente respir corect, fără probleme, fără amețeli. Am o genă foarte favorabilă la piept, ma gândesc să nu aibă vreo legătură cu aceste simptome, să apese cumva pe inimă habar n-am sau poate însăsi pectoralul mă doare (nu prea văd cauza, dar nu am altă idee). Un singur moment foarte urât am avut in viața mea ( de fapt 2, primul era să mor înecat, dar s-a întâmplat in 2012, m-am speriat, nu foarte tare însă nu cred că de acolo se trage). Al 2lea moment urât, când am "muşcat din realitate, din Iad" la propiu s-a terminat foarte urât, a pus o amprentă destul de mare pe mine, 11 nopți la rând plecam din casă căutând o anumită persoană (responsabilă de ceea ce se întâmplase) ştiu doar că era navetist si noaptea cand ieşea de la muncă puteam da de el fiindcă nu era din orașul meu (din fericire nu l-am găsit, daca-l găseam nu cred că vă mai scriam astăzi). A fost o perioadă extremă pentru mine, in acele 11 zile am fost extrem de violent, agresiv. În noaptea în care s-a declanşat totul am avut un singur prieten cu mine, cand m-a văzut cum reacționez stătea la vreo jumătate de metru în spatele meu, când am dat cu pumnii, picioarele, capul în ziduri, când am muşcat din telefon doar a apucat să mi-l ia ca să nu-l sparg si cam atât. Acest moment s-a întâmplat la începutul lunii Noiembrie de atunci până pe 3 Ianuarie, prietenul care fusese cu mine se distanțase de mine, evita orice fel de contact cu mine, dar in ziua de 3 ianuarie a venit la mine si mi-a mărturisit că i-a fost teamă de mine, de modul cum reacționez şi ce urma să se întâmple. Nu am vrut să scriu toate aceste lucruri însă mă gândesc că poate se leagă cap la cap cu problema mea actuală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inima nu doare, ne-avand nervi sensori in ea.
Durerile apasatoare, intepatoare din piept, din ZONA inimii, sunt cauzate de apasarea muschilor din piept pa nervii in zona, mai ales cand ajunge o "bula de aer" intre muschi. Acesra este si cauza sughitului, care se poate opri prin simpla ridicarea si rotirea bratului stang si retinerea respiratiei cat mai indelungat (pana la terminarea sughitarii).
Nu este bine sa dormim pe partea stanga, deoarece tot acesti muschi din piept pot apasa zona inimii si pot cauza probleme de "sufocare" (franare) la "motorul" nostru. Dormind pe partea dreapta, nu exista acest pericol.
Cel mai sanatos este dormitul pe spate, pe o placa (de scandura) tare, acoperita de un rand de o patura.
(scuze, am dat aceste explicatii mai "babeste", sa fie pe intelesul tuturor)

In ceea ce priveste acele momente de agresivitate necontrolata (chiar si in timpul somnului) este bine sa apelezi la un psiholog. Totodata n-ar strica sa faci si exercitii de relaxare yoga, prin care sa-ti intaresti autocontrolul.

| Ha0s explică (pentru Bula):

Multumesc mult, sa înțeleg ca nu ar trebui sa ma îngrijoreze inima ci doar pozitia proasta de somn. Pe spate daca dorm ma mai inec in somn, voi dormi pe dreapta. In legatura cu iesirile nervoase si asta. a fost un moment prin care sper sa nu treaca si sa nu simta nimeni ce am simtit eu atunci. Am si autocontrol doar ca.

| xAlleks a răspuns:

Pentru a fii sigur ca nu ai probleme cardiace iti recomand sa faci un EKG la inima.Bineinteles problema ta poate sa fie si de la pozitia in care dormi noaptea. Daca ai timp ar trebui sa consulti si un pshiholog te poate ajuta.

Sanatate.

| Ha0s explică (pentru xAlleks):

Iti multumesc pentru raspuns. Voi face un set de analize complet dar de abia in vara. Din raspunsul tau imi dau seama caci chiar daca sunt tanar si ma feresc cat pot de anumite vicii tot sunt sanse sa am probleme cardiace. Vreau sa spun ca tocmai ce am primit o veste proasta, bunicul meu a decedat cu toate acestea nu plang, tensiunea e perfecta, bataile inimii sunt bune, sunt perfect linistit, calm, crezi ca daca as avea vreo problema cardiaca in momente ca acesta ar fi trebuit sa ma simt rau? Dar daca este din cauza pozitie in care dorm (si aici ma refer daca inima sa-mi fie afectata din cauza pozitiei de dormit) sau pur si simplu se pune presiune din cauza pozitiei rezultând simptomele scrise in intrebare. Precizez ca am 1.70 si 73 kg si sunt intr-un continuu surplus caloric.