| anonim_4396 a întrebat:

Am fost recent cu o masea sparta si cariata la dentist fiindca ma durea destul de tare si acesta a curatat caria si a plombat dintele, de asemenea a mentionat ca trebuie sa doara vreo 3/4 zile.
Eu pana seara deja nu mai simteam durere si dupa vreo 3-4 zile a fost totul ok pana cand intr-un punct a inceput sa ma doara neincetat vreo 24 de ore pana cand la un moment dat s-a oprit.
Progresiv a inceput sa doara mai des si sa ma lase dupa total durerea (ma doare 5 minute, ma lasa 5 minute) si tot asa.
E normal sa apara durerea abia dupa 4 zile?
Ceva mai ciudat ar fi ca daca stau in picioare drept durerea dispare in cam doua minute dar daca aplec capul sau ma pun in pat mai aplecat iar ma doare insuportabil (nici sa dorm nu prea pot).
Nu inteleg prea bine de ce doare asa tare si cum de se opreste asa din senin doar fiindca stau in picioare?
Nu neg faptul ca poate e normal sau idk dar macar daca aveti niste sfaturi pentru durerea asta m-ar ajuta enorm, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Am patit-o eu asa. Inca mai ai un nerv viu sub plomba care are probleme. Asa am patit-o si eu. Am avut dureri cumplite. Nu ti-a omorat bine nervul (sau nervii) maselei si acum doare sub plomba. Repede trebuie mers si spus la dentist despre asta si data plomba jos. Trebuie sa te curete iar si sa-ti puna o substanta care sa-ti omoare si nervul ramas.
Multa sanatate!

| SupMates a răspuns (pentru Speranta12):

Stiu ca dentistul a spus ca el intentioneaza sa lase nervul in viata si ca daca ma doare mai mult de 3 zile sa vin sa ii spun si va omora nervul, pe mine primele 3 zile nu ma mai duruse deloc si dupa cand am mers la programare i-am spus cele intamplate si a zis ca e normal si am insistat un pic si a zis ca raspunsul deja il primisem si cand am intrebat cat ma va mai durea a spus ca mult.
Eu nu inteleg ce dorea sa spuna dar durerea aceasta incepe sa se manifeste din ce in ce mai des (nu pot dormi stand in picioare in camera sa nu simt durerea, absurd e ca daca stau in picioare tine sa nu apara)

| Speranta12 a răspuns (pentru SupMates):

Eu iti spun sincer ca exact asa am patit si eu. Am ajuns sa dorm cu capul rezemat de perete. Nu am mai putut lasa capul culcat in pat de durere. La cum a raspuns dentistul tau, eu zic ca trebuie sa te duci maine la alt dentist. E cam neglijent la durerea ta. Cel mai bine in astfel de cazuri este sa consulti opinia altui dentist care sa vada mai clar ce ai acolo sub plomba. Probabil dentistul tau s-a multumit doar cu ideea ca acea substanta va omori nervul peste cateva zile. Insa e posibil sa mai ai si alti nervi acolo care sa-ti cauzeze probleme. Cel mai bine du-te la altul rapid, ca nu e de glumit. S-ar putea ca ala sa te plombeze cu durerea lasata acolo, ceea ce e foarte rau!