| Gabriel8365 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare.
Este adevarat ca daca ridici greutati iti poate afecta cresterea in inaltime?
Si este posibil sa pierzi din inaltime daca ridici greuta deasupra capului (umerilor)?
Vreau raspunsuri serioase, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Da, e adevărat. Eu când eram mic am fost la gimnastică și trebuia să fac exerciții care îmi solicitau oasele și coloana + tras de fiare pentru masa musculara, așa că da, mi-a afectat creșterea în înălțime deoarece făceam ore de antrenament zilnic. Înălțime nu ai cum sa pierzi, nu te micșorează, doar că poți încetini procesul de creștere sau să stagnezi.

| Gabriel8365 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc mult!

| RAY a răspuns (pentru RobertMoon):

Niste dovezi stiintifice ceva pentru afirmatia asta poți încetini procesul de creștere sau să stagnezi.

| RAY a răspuns (pentru Gabriel8365):

Te-ai grabit sa dai crezare asa rapid, in primul rand e vorba de o singura parere, tu nu esti ca respectiva persoana nici ca mine nici noi ca tine suntem diferiti genetic, iar culturismul nu poate afecta cresterea in inaltime, pur simplu nu are cum in procesul de crestere vorbim de hormoni in primul rand de adn de cromozoni de celule de multe lucruri, desi fa culturism pentru ca cresterea nu are legatura dar are legatura cu coloana mare grija cum ridici sa nu iti afecteze coloana

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=kCZKbr76Nh4

ia auzi ca din contra grabeste cresterea in inaltime

| RobertMoon a răspuns (pentru RAY):

80% dintre gimnaștii pe care îi vei întâlni sunt mici de înălțime, rareori vezi un bărbat de peste 1.72 sau o fata de peste 1.67. Exemplu de la noi Marian Drăgulescu de care a auzit toată lumea, nu are mai mult de 1.65 cu siguranță. Eu am vorbit în cazul meu care am făcut gimnastica și a fost adevărat, exista culturisti înalți deoarece sunt sigur că nu s-au apucat de sala ca gimnaștii de la 10 ani încât exercițiile să le afecteze creșterea, e logichee hee. Sunt numeroase explicații pe internet.

| RAY a răspuns (pentru RobertMoon):

Ce legatura are gimnastica cu culturismul?

| RobertMoon a răspuns (pentru RAY):

Aoleu, omule, ești greu de cap, nu stau sa îți explic ca la prosti, interesează te singur.

| RAY a răspuns (pentru RobertMoon):

E mai usor sa jignesti decat sa aduci un argument, asa e

Rank 370 din 1.325.891

Ajută oamenii din 5 Ian 2011

Ultima logare: 12 Mai 2019

Din: Bucuresti

Genul: Masculin

Utilizator Senior

Offline acum

nu ma mir

| RobertMoon a răspuns (pentru RAY):

Am scris un argument foarte bun în primul meu răspuns care este și adevărat, tu nu ai experimentat pe pielea ta, tu habar n-ai despre sport daca aduci argumente de pe Youtube care nu au legătură cu gimnastica + ca pui întrebări pentru TPU legate de greutăți acasă vs sala, mă lași? laughing sper sa ai 2 copii, iar pe unul din ei să îl duci la gimnastică și să facă și exerciții cu greutăți pentru masa musculară, să te convingi singur că o să rămână mai pitic decât celălaltwinking tu aduci argumente de pe internet, ce faci tu poate face oricine, but you know nothing

| RAY a răspuns (pentru RobertMoon):

Esti tu un geniu nedescoperit https://www.youtube.com/watch?v=kCZKbr76Nh4

| RobertMoon a răspuns (pentru RAY):

Mersi, și tu ești un nimeni care nu a ridicat un pai și se contrazice cu cineva care a experimentat pe pielea lui. Tu ai dat un search pe yt și deja ți-ai fixat ideea, eu am tras 6 ani ca sa afirm ceva. Eu zic să încheiem discuția că n-are rost să facem chat degeaba, succes.

| RAY a răspuns (pentru RobertMoon):

Baiete de ce jignesti, mucosule in fata mea nu ai comenta dar in fata unui monitor esti zmeu, ti am dat dovezi stiintifice cum ca ceea ce ai afirmat sunt tampeni, tu ai tras 6 ani ceva pe nas

| pagliaci a răspuns (pentru RobertMoon):

Ai dreptate. RAY a recunoscut ca e obez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

"doar că poți încetini procesul de creștere sau să stagnezi."
De ce crezi ca daca nu faceai gimnastica si exercitii cresteai mai inalt? laughingCu siguranta ca nu,
Astea sunt chestii logice.
Tine doar si doar de geneticul parintilor. Doar accidentarile "grave" pot incetini procesul de crestere. Nici alea prea mult. Iar de stopat doar daca consuma substante anabolizante laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu gãga in seama
"habar n-ai despre sport daca aduci argumente de pe Youtube care nu au legătură"
Isi oglindeste propriile manipulari asupra celorlaltilaughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce canti acolo pasarica

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pupperino ce prejudecati ai omule, cat de usor judecati semeni vostri