| brianna1234 a întrebat:

Am o problema, cainele meu de curand am aflat ca are viermi intestinali produsi de purici. Acum cateva zile am observat pe corpul meu canteva intepaturi de purice si cel mai probabil i-am luat de la cainele meu. Exista vreo posibilitate ca intepaturile de purici sa imi transimita boala cainelui meu (viermii intestinali). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Hei, nu strica niste analize, poate ai luat din alte surse viermi intestinali fiindca sunt foarte raspanditi.

| hellocat a răspuns:

Cainii si pisicile oricum pot lua oricum de oriunde viermi intestinali, de aceea trebuie deparazitati corespunzator la fiecare 3 luni.Cel mai bine te duci la veterinar sa il deparaziteze, ori mergi la o farmacie veterinara si ceri o pastiluta pentru deparazitare interna specificand varsta si greutatea catelusului. Iar referitor la purici, cel mai bine ii pui o zgarda sau o pipeta speciala(tot conform varstei si greutatii) dar nu porcarii la 8-9 lei care parca sunt naftalina, ci unele bune gen Frontline, Advantix, Foresto(care este cel mai eficient), Stronghold(care ataca de asemenea parazitii interni) etc happy

| hellocat a răspuns:

Si referitor la intepaturile tale, sa fim seriosi, nu putem evita sa fim intepati de purici, tantari si alte vietati. Oricui i se poate intampla si nu cred ca pot produce ceva prea grav. Dar daca chiar vrei sa te linistesti poti intreba un medic si te va informa.

| LadyVanes007 a răspuns:

Nu,in niciun caz. Exista niste pastile pentru viermi intestinali la caini.Iar puricii la contactul cu apa mor.Stai linistit/a.