| DnzDaniel a întrebat:

As cam vrea sa ma las de fumat. Motivul principal ar fi faptul ca tigarile sunt prea scumpe si cam iti strica sanatatea. Fumez de aproape 3-4 ani si deja a devenit un obicei :
- la cafea, tigara
- la o bauta cu prietenii, tigara
- cand n-am ce face, aprind o tigara.
Putin cate putin pana am ajuns la aproape 1 pachet /zi.
Acum vine si intrebare :
Cu ce le-as putea inlocui astfel incat sa rezist tentatiei de a nu mai fuma? Fara plasturi de nicotina sau tigari electronice care iti fac mai mult rau ca tigarile... Vreau sa vorbiti din experienta proprie si nu din auzite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Nu trebuie sa le inlocuiesti cu nimic; este un lucru rau si nu trebuie sa-l mai faci. Schimbarea stilului de viata azi, poate reduce riscul, maine. Incepe chiar acum.Crede in tine!