| PiatrăAscuțită a întrebat:

Asta e a 2 a mea intrebare de acest gen. Ce parere aveti de virusul Ebola care se pare ca se agraveaza pe zi ce trece. Exista posibilitatea unei pandemii? Acum cateva zile auzeam ca Organizatia Mondiala a Sanatatii a decis ca cei care trec prin zona respectiva,iar apoi pleaca spre tari diferite,de pe continente diferite sa treaca nestingheriti. CDC si OMS afirma ca virusul nu se raspandeste prin aer,iar acum cateva ore l-am auzit pe un reporter de la un canal de stiri american cred, ca el e de parere ca boala se va extinde spre alte continente pe calea aerului.
Voi ce credeti? Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Relaxeaza-te, ce va fi va fi. cand e sa mori, tot mori. Cum se transmite Ebola... in principiu prin fluide (asta putand insemna si aer umed expirat probabil), dar, din ce vad eu pe la tv, Obama e tot agitat de treaba asta. Si daca Obama e agitat, atunci are si motive sa fie.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu mai asculta ce spun reporterii, mai ales daca a fost tradus de un roman... Poate a vrut sa spuna ca o persoana infectata poate sa calatoreasca cu avionul pe alt continent.

| viotedy a răspuns:

Totul e posibil.Cum a aparut in Spania, e cam problematic...