| PiatrăAscuțită a întrebat:

Sunt sigur ca ati auzit de virusul Ebola care ii infecteaza pe oamenii din cateva tari africane.
Ce parere aveti despre ceea ce se intampla? Constituie virusul o amenintare? S-ar putea extinde si peste ocean,in SUA, sau Brazilia de exemplu?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred. In primul rand virusul nu se transmite prin aer, se transmite prin sange, saliva, sperma, mucus etc, iar sansele sa se transforme intr-o epidemie sunt destul de mici, mai ales intr-o tara mai dezvoltata decat Africa, prin urmare, o tara care are o igiena mai buna si o educatie mai buna.
In al doilea rand virusul nu poate trai fara un purtator. Iar purtatorii lui cei mai comuni sunt niste lilieci care traiesc numai in zonele din Africa. Restul purtatorilor, precum oamenii, sunt purtatorii accidenatali, care in momenul in care iau virusul fie mor si nu apuca sa transmita virusul (pentru ca perioada de incubare a virusului este destul de rapida - nu poti purta prea mult virusul fara sa ai simptome, iar virusul moare odata cu purtatorul), fie se vindeca (deci virusul va muri si in acest caz).
Specia respectiva de lilieci este singura care poate fi purtatoare a virusului fara sa aiba simptomele oamenilor, deci il pot purta o perioada indelungata fara sa moara din cauza lui.

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Foarte bun raspuns

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Multumesc. happy

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Tu chiar isi folosesti creierul pe aici, ma bucur

| PiatrăAscuțită explică (pentru OoBunnyoO):

Cu totii ati dat raspunsuri extraordinar de bune, al tau mi-a placut cel mai mult, dar daca ar fi dupa mine as da funda tuturor. Iti multumesc pentru explicatie. :*

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Mersi frumos. happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru PiatrăAscuțită):

Mersi pentru fundita! happy

13 răspunsuri:
| Lucaci a răspuns:

Desigur ca exista riscuri majore, insa tot ce putem face noi este sa traim o viata sanatoasa, intarindu-ne sistemul imunitar cu fructe si legume si sa ne rugam la Dumnezeu sa ne apere de rele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o groaza de boli in Africa care nu au au ajuns inca pe la noi.

| sublime89 a răspuns:

S-ar putea extinde, tinand cont de modul extrem de usor in care oamenii calatoresc de pe un continent pe altul zilele astea. Dar nu cred ca exista riscul unei epidemii majore in tarile Occidentale, pentru ca aceste se pricep sa ia masuri de preventie adecvate. Se stie cum se raspandeste virusul, si asta e foarte important. In tarile africane insa, situatia poate sa devina si mai grava, pentru ca oamenii nu sunt educati in ceea ce priveste o asemenea boala. De asemenea, igiena si conditiile de viata lasa de dorit, iar organizarea autoritatilor e destul de slaba.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se poate orice. Poate sa se produca un cutremur care sa fisureze scoarta terestra sub oceanu Pacific si sa ne ducem reaq cu totii.

| DeusCorrupti a răspuns:

Te-ai jucat prea mult Plague Inc.

| strike118 a răspuns:

Da, cred ca constituie o amenintare, dar atata timp cat un om infectat nu trece peste ocean si infecteaza alti oameni nu mi-e frica de extinderea lui.

| Popa_Lavinia_1998 a răspuns:

Din cate am auzit, este destul de periculos. S-ar putea extinde, doar daca cineva l-ar constitui prin imprejurari, dar daca nu, nu se extinde.