| BIOO a întrebat:

Salutare TPU-isti! Cine sufera de depresie? Ce pastile luati de depresie si cum va simtiti in urma tratamentelor? Ofer funda persoanei care imi raspunde detaliat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elliana534 a răspuns:

Maicamea e doctorita (nu cont ca e in domeniul cardio) multi doctori nu-s de acord cu anti-depresivele, Consiliere Psihologice. Am avut vreo 2 luni de depresie pentru mine rezolvarea a fost in bautura, tigari si familie.

3 răspunsuri:
| mikilaina a răspuns:

Cea mai buna "pastila" este consilierea psihologica. Nu numai ca tratezi aceasta tulburare psihologica, ci vei contribui si la dezvoltarea propriei persoane. Poti discuta psiholog pe topexperti.ro, sunt peste 25 psiholog care detin atestat de libera practica si cu care poti discuta oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, am urmat acum cativa ani tratament cu urmatoarele(dar nu toate o data, ci pe rand incluse in diferite grile de tratament, impreuna cu anxiolitice, sedative, etc) Doxepin, Amitriptilina, Arketis (Seroxat), Antideprin (Imipramin) Mie cel mai bine mi-a fost dupa Arketis(sau Seroxat, o alta denumire comerciala) dar e destul de scump.Depinde ce diagnostic ai, pentru ca la unele diagnostice il poti lua compensat.Eu am suferit de o forma foarte grava si am urmat tratamentul destul de mult timp, dar starea mi s-a ameliorat semnificativ, in prezent mai am cate un episod, dar foarte usor, care trece de la sine, fara tratament. Daca e vorba de o forma usoara, se poate trata si cu psihoterapie.

| SongElena a răspuns:

Eu sufar de depresie de un an si ceva.dar in ultimul timp de cand sunt intr-o relatie nu am mai avut.De vreo 2 luni merg cu o colega care are aceeasi problema la psihologul scolii si m-a ajutat chiar foarte mult.Si te-as sfatui sa nu iei nicio pastila si nimic pentru ca iti poate face rau.eu iti recomand sa mergi la un psiholog vezi daca te ajuta.Pe mine una m-a ajutat foarte multhappyhappy

Sper ca ti-am fost de ajutor!