| BIOO a întrebat:

Salut TPU-isti! Cine a incercat sa se lase de fumat si nu a reusit pana acum? Sau daca au reusit, ce motivatie au gasit? Ofer o mare funda, celor care imi raspund detaliat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca vointa si credinta in Dumnezeu te va ajuta

5 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai bun mod de a te lasa de fumat este sa treci pe tigara electronica.
O folosesc deja de 1 luna, nu mai fumez atat de mult, e mai ieftin, mai sanatos si pe deasupra nu mai trebuie sa te speli pe maini dupa fiecare tigara din cauza mirosului, nu mai trebuie sa-ti faci probleme ca ramai fara tigari, bricheta, scrumiera, etc. O incarci la calculator si cumperi 1 aroma sau 2 pe saptamana (depinde cat fumezi). Eu mi-am cumparat de coacaza si de capsuni si sunt foarte multumit. Cu timpul te poti lasa de tot de fumat insa asa dintr-o data nu prea cred, intri in sevraj ca si dependentii de droguri si o sa incepi sa tremuri, sa devi irascibil, nervos, paranoic, etc.
Tigara te costa in jur de 1 mil, 1 mil jumate, depinde de ce model iti alegi si iti scoti banii intr-o saptamana sau doua (cat 10 pachete de tigari).
Daca te hotarasti, iti pot da mai multe detalii privind modelul pe care-l am eu, aromele, cum se incarca, etc.
1. Nu mai puti
2. E mai ieftin
3. Nu e atat de daunator
4. Sunt diferite arome, unele mai puternice, altele mai slabe, unele cu nicotina, altele fara. Gasesti si arome de kent/marlboro, etc.
Bafta

| MauiStatue a răspuns:

Mi-a fost destul de usor. Stateam departe de tigari. Mai trisam uneori, dar tot am reusit happy E bine sa le inraresti, pana ajungi la 2-3 tigari pe zi. Dupa, incerci sa faci pauze cu zilele, pana ti se pune pata si le dai dracului laughing

| anutza6117 a răspuns:

Te lasi de fumat cu gandul la copii(daca ai)in loc sa le iei ceva dai 12 lei pe un pachet.de fiecare data cand iti vine sa fumezi mananca mere, fructe(nici sa te ingrasi enorm) trebuie sa fii tare...mult succes

| Narcis951 a răspuns:

Salut.si eu am fumat si m-am lasat daca vrei sa te lasi de fumat de fiecare data cand vrei sa fumezi ia o bomboana sau mananca o ciocolata si o sa vezi ca te vei lasa incetu cu incetu iar in loc sa dai 12 lei pe tigari in fiecare zii pune-i la ciorap cum zic batranii sa vezi cati bani se aduna intr-o luna dupa socoata mea cred ca iese vreo 350 lei.

| vitmoi a răspuns:

Cel mai bine sa încerci treptat sa te lasi de fumat, nu deodată. Ai putea sa limitezi numărul de țigări fumate pe zi, până ajungi sa nu mai fumezi nici una.
Iar pentru ati fi mai simplu ar trebui să inlocuiesti temporar țigările cu alte lucruri sau ocupații.
Eu am urmat sfaturile de pe https://lifeinfo.ro/vrei-sa-te-lasi-de-fumat-nimic-mai-simplu/ și mi-a reușit să scap de fumat in cateva luni.
Succes și ție!