| Gabrielg29 a întrebat:

Salutare tuturor, am nevoie de ajutorul vostru, astazi cand am fost prin parc cu niste copii, un baiat care sta in bloc cu mine m-a lovit in cap cu o piatra crying si mai apoi el a inceput sa rada.

Problemele sunt urmatoarele:

1. Parintii lui sunt patroni la un magazin de la mine din oras si chiar daca as merge la politie nu cred ca as rezolva nimic.

2. Parintilor mei nu le-am spus nimic inca din pacate, nu stiu de ce dar nu cred ca acel baiat poate fi tras la raspundere deoarece el are 16 ani si este minor.

Va rog din suflet sa ma ajutati, cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu procedezi corect daca ai presupuneri.
Anunta-ti parintii si ei vor sti ce au de facut.
O fapta nepedepsita, va atrage de la sine o alta fapta
Ma intereseaza care este starea ta de sanatate in urma loviturii, nu situatia parintilor lui...
Tu esti bine? ti-a spart capul?
Ar fi bine sa te vada un medic.
Nu ezita si vorbeste cu mama ta.
O zi bunahappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Daca parintii lui sunt patroni crezi ca nu vor fi trasi la raspundere? Merita sa incerci. Eu nu cred!
2. Conform legii copii peste 16 ani raspund legal ca orice major. Ia citeste pe aici: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-113
3. Parintilor trebuia sa le spui din primul moment si sa te duca la medicina legala.

| AFR81 a răspuns:

In fata legii, oamenii sunt egali. N-are nicio importanta cine sau ce sunt parintii lui. Vorbeste cu parintii tai si rezolvati cumva. Daca politia nu-i face nimic, rupe-i tu picioarele.

| ywar a răspuns:

Asa, fara motiv? Ma indoiesc ca in trecut nu ati avut ceva de impartit...
Spray cu piper in ochi si pe urma dupa ce ii dai te joci cu el... in burta, la ficat, in cap pana-i jos...
Sper ca realizezi ca glumesc...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Un baston telescopic.

| BogdanDediu a răspuns:

Eu in locul tau m-as duce la politie il dai in judecata si te scoti cu niste bani chestia e sa ai un avocat bun! happy

| Kampion a răspuns:

Du-te la politie, ce daca sunt patroni parintii lui, tot oameni sunt, daca tot continua baiatul ala, izbestel de pamant rolling on the floor

| Daniel2836 a răspuns:

Evita-l! Daca il eviti si tot se ia de tine,
vorbeste cu parintii. Vorbeste mereu, cinstit, fara sa omiti lucruri.