| Mihaela903 a întrebat:

Salutare tuturor!
Astăzi dimineață am făcut un test de sarcină și testul mi-a arătat 2 linii.
Una este roșie și cealaltă este roz deschis, dar se vede bine și a apărut imediat...
Aș putea fi însărcinată sau testul este fals pozitiv?
De ceva timp urinez foarte des și am stări de greață și o stare de fierbințeală în corp.
Din acest motiv am și făcut testul cam devreme, după 3 săptămâni și 3 zile de la ultima menstruație, n-am mai rezistat să-l fac după întârziere, fiindcă mă simt ca o legumă.
Abia în seara aceasta voi face un test digital, dar până atunci mă copleșesc toate emoțiile.
Aș avea nevoie de o părere, poate cineva a trecut printr-o situație similară, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul a fost facut inutil si incorect!

Un test corect de sarcina s epoate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala este facut eronat si incorect, fiind inutil, ca hormonul gravidiei apare abia dupa 21 de zile in urina, nu inainte.

| sammie a răspuns:

Ce e aia,, fals pozitiv "? E pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 1 - ar trebui sa fi bucuroasa ca ai primit cel mai frumos cadou din lume, in bebe. Vei avea o familie!
Varianta 2- vei mentine Romania pe primul loc la nr de avorturi din U.E. cu atatea metode de contraceptie nu inteleg cum mai puteti ramane gravide din greseala, este 2023. Apropos suntem in primele locuri si la single moms, fara nici cea mai mica forma de rautate, dar in 9/10 cazuri, fetele care ran single moms, au ramas gravide cu un chad. A venit, a tintit, a lovit si a plecat. Bafta!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună!
Testul ar fi trebuit facut dupa 3 saptamani de la ultimul contact sexual, nu după menstruatie si repetat dupa o saptamana-doua.

Este posibil sa fie fals pozitiv, însă sunt de asemenea si sanse sa fii viitoare mămică.

Grija de tine!winking

| nevermind1234 a răspuns:

Testul indica clar o sarcină. nu contează culoarea liniilor.si mai ales dacă a doua linie a apărut imediat.