| Herr a întrebat:

Salut,
Pe data de 15 aprilie, prietenei mele i-a venit menstruatia. In noaptea de 29 spre 30 aprilie am avut doua contacte protejate dupa o perioada de 3 saptamani (deci inainte de menstruatir), iar ejacularea nu s-a produs in interiorul ei. Astazi a facut un test de sarcina cu barza pe el, pur si simplu, fara vreun motiv anume, negandindu-se ca ar fi insarcinata avand in vedere ca ne-am protejat de fiecare data. Testul a iesit pozitiv, avand cele doua liniute. Nu a avut crampe decat la o zi dupa actul sexual dar i-au aparut probabil pentru ca ii era si foame. Nu a avut sangerari, stari de greata, ameteala etc.
Este posibil ca testul de sarcina sa fie fals pozitiv, avand in vedere ca nu prea avea cum sa ramana insarcinata? Dar de ce a iesit fals pozitiv?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil ca testul de sarcina sa fie fals pozitiv, dar daca este real pozitiv, atunci sarcina este mult mai mare, nu a ramas insarcinata la contactul descris de tine, ci la unul care a avut loc cu minim doua saptamani inainte (posibil chiar inainte de ultima sangerare).
rareori testele ies fals pozitive. Uneri au ele o problema, de cele mai multe ori sunt citite prost (nu la intervalul scris pe ambalaj, ci dupa mai multe minute, cand deja s-au deteriorat). Alteori, rareori, pacienta are o tumora care secreta hormonul testat.
Trebuie sa refaca testul maine dimineata fiind extrem ed atenta sa respecte intocmai instructiunile de pe ambalaj. Indiferent de rezultat, trebuie vazuta cat mai curand de medicul ei ginecolog (maine sau, in cel mai rau caz, poimaine)

4 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Stari de greata si altele nu trebuie sa apara numai dupa cateva saptamani de sarcina (nu toata lumea are greturi ). Depinde cum v-ati protejat cazuri cu prezervative rupte s-au mai intamplat, sunt multe metode de contraceptie care nu sunt 100% sigure deci da se poate sa fie insarcinata. Daca testul e un fals pozitiv ( ce foarte rar se intampla) e simplu de aflat, face un alt test doar e usor de facut. Nu o sa iasa 2 falsuri cu siguranta

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazuri foarte rare poate exista si posibilitatea ca rezultatul testului de sarcina efectuat acasa pe baza de urina sa fie gresita sau fals pozitiva. Pentru a elimina orice dubiu, in astfel de situatie este recomandat sa se efectueze testul beta-hCG pe baza unei analize sangvine efectuat intr-un laborator de analize medicale. Rezultatul acestui test are intotdeauna o acuratete/exactitate de peste 98% si in functie de valoarea obtinuta sepoate determina si varsta precisa a sarcinii daca aceasta exista. Este singurul test de sarcina acceptat de orice medic ginecolog. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Este bine ca la 21 de zile de la ultimul act sexual sa faca un nou test de sarcina. Acel test va fi concludent daca este sau nu gravida.

| MiruD a răspuns:

Mai bine sa repete testul.
Si daca si a doua oară iese tot pozitiv înseamnă că este însărcinată. Probabil s-a rupt prezervativul, sau nu stiu. Oricum, nu toate femeile însărcinate au greturi si ameteli. Depinde de fiecare organism.
Sa faca testul dimineață, atunci ca urina este foarte concentrată. Si sa il faca întocmai cum scrie pe prospect.
Nu cred ca ar da gres un test, adică să fie fals pozitiv. Oricum, stați linistiti. Stie Dumnezeu ce face cu voi. happy