| resemnat a întrebat:

Salutare tuturor! De putin timp am facut un abces dentar...Am fost la dentist, iar acesta mi-a prescris un antibiotic puternic : augmentin. Am luat antibioticul 1 la 12 ore asa cum mi-a zis el, dar durerea tot n-a trecut! Zona a ramas tot umflata! Stiu ca trebuie sa ma duc la un stomatolog si banuiesc ca trebuie sa-mi faca un drenaj sau ceva de genul... Vreau sa stiu si eu cat m-ar costa o astfel de interventie si cat ar dura! E cumva nevoie de programare? Multumesc anticipat!

P. S. Abcesul s-a produs de la o masea cariata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Cat ai luat antibioticul? Probabail ca o zi-doua. Ai rabdare sa isi faca efectul. Organismul nu reactioneaza la apasare pe buton. II trebuie timp. Daca poti sa eviti interventia chirurgicala este mai bine. Este mai invaziva decat antibioticul, on long run. Daca ai invatat ceva din chestia asta (dinti cariati) esti de doua ori castigat.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abcesul dentar nu ti-a fost dat ca sa treaca durerea sau umflatura. Ci ca sa restranga infectia si sa permita incizia abcesului fara risc de complicatii (in special de endocardita). Trebuie sa te duci din nou la stomatologul care ti-a dat antibioticul (de obicei in a treia zi de tratament) pentru incizie. Pretul variaza de la cabinet la cabinet, iar durata difera in functie de conditiile locale si de tratramentul ulterior (posibil extractie).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când ți-a prescris antibioticul nu ți-a spus când să vii pentru tratament?
Mergi la el și întreabă!
Pa, pa.

| BubuAlexandra a răspuns:

Buna,ideea este ca antibioticul nu isi va mai face efectul, plus ca nu este bun luat fara sa stii ce ai.Chiar daca trece cu antibiotic punga cu puroi tot ramane acolo si se va inflama mereu. In timp maseaua/dintele poate fi atata de afectat de aceasta infectie incat sa nu se mai poata face nimic si apoi sa trebuiasca sa fie scos. Daca radacina este sanatoasa ti se va face un drenaj, oricum nervul nu cred ca mai este. Ti se face anestezie si nu simti nimic, sfatul meu este sa te duci mai repede, cat este putin de facut. Apoi costurile vor fi mult mai mari. Un drenaj este cam 50 ron, daca iti baga si tratament acolo totul va fi 100 ron.

| dorel_9469 a răspuns:

Astazi am trecut prin aceleasi faze, am facut un drenaj, si tratament cu augumentin la 12ore.Am folosit panadol pentru durere, compresa cu gheata pe partea exterioara a obrazului, si clatiri cu ceai de musetel. Sper sa-ti fie DE folos

| dorel_9469 a răspuns:

Am platit 30 ron.10 minute daca nu este complicatie