| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Se acumulează grăsime pe ficat (ficat gras) chiar dacă ai rezultate bune la analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La persoanele care sunt grase si obeze se acumuleaza aceasta grasime, de aceea este obligatoriu sa slabim, in special sa dam grasimea de pe abdomen, fiindca ficatul gras poate duce in cativa ani la ciroza hepatica.

Functiile ficatului sunt foarte bune pana colapseaza, fiindca el se chinuie sa curete corpul de toxine, dar cand este deja in steatoza hepatica avansata, incepe sa se umfle ficatul, burta si sa dea rateuri.
De la steatoza hepatica la ciroza si cancerul de ficat, este un singur pas si cum ficatul nu doare, tinzi sa crezi ca nu ai nimic pana in ultima clipa, cand se metastaseaza si atunci este deja cancer avansat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns:

Sigur ca pot iesi bune analizele, mama are ceva ficat gras dar a iesit totu bine la analize.
Analizele masoara grasimile din sange, nu de pe ficat.

| Vântulalb a răspuns:

Daca este grasime nu ai rezultate bune la analize.

| Antopuff a răspuns:

Depinde de alimentație. La un moment dat se va vedea pe un eco sau la analize de sânge.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Depinde ce consumi