| Se7en98 a întrebat:

Salutare tuturor, vin aici cu o problema foarte serioasa pentru mine, stau si sciru asta cu lacrimi in ochi, am 16 ani. am 100 kg, sunt gras, stau toata ziua in casa, nu fac nimic, nu trebuiesc nimanui, toti se plang pe mine, parintii, prietenii toata lumea... lumea cand ma vede pe strada se uita la mine cu ura... sunt foarte trist. Vreau sa-mi schimb viata, vreau sa fiu ca toata lumea, vreau sa fiul laudat, sa fiu fericit, vreau sa slabesc, ca lumea sa zambeasca cand ma vede, va rog frumos ziceti-mi ceva sa ma motivez foarte tare, vreau sa ma schimb cu adevarat nu vreau sa mai fiu asa cum sun acum "un nimic, un 0" mereu cand am incercat sa ma schimb sa primit si mai rau, va rog, va rog frumos, ajutati-ma sa-mi schimb viata, motivati-ma, va rog. Multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PolishJew a răspuns:

Daca te simt asa "usless" incearca sa faci cat de bine poti tu ceea ce-ti place! Arata-le ce poti si cand ajungi in varf rade-le-n fata.

A doua optiune ar fi muzica...
ceva ce te-ar motiva, ce te-ar tranforma intr-o "masinarie fara inima"
something like metal...(you get the point)

3. Cand cineva se uita urat la tine uite-te si tu urat la ei, nu esti obligat sa le zambesti (show them how cold you are)

4. Gandeste-te ca nu esti singurul!

Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| byabubu a răspuns:

Daca aspectul fizic te derajeaza incearca sa faci ceva. Apeleaza la un nutritionist. Cred ca trebuie sa ai putin mai multa incredere in tine, sa te gandesti ca poti!