| Sebastian19pp a întrebat:

Salutare tuturor, vin și eu cu o întrebare în caz că poate a mai fost cineva la fel sau poate știe mai multe lucruri...am 19 ani și am fimoză, problema este că, o operație pentru așa ceva începe de la 1000 de euro și nu mi-o permit dar aș vrea să aflu dacă există altceva de facut în afară de acea operație, nu știu, poate ceva creme sau alifii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exista atat creme, cat si proceduri pe care le poti face singur acasa.
E vorba de exercitii care sa favorizeze, treptat, o decalotare cat mai avansata. Cu pasi mici si cu rabdare, se poate ameliora problema.
Gasesti pe net mai multe detalii si recomandari in acest sens.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de ce stadiu de severuitate a fimozei ai.
Daca este stadiul 1 sau 2 atunci se rezolva cu creme si masaj.
Daca este stadiu 3 sau 4, atunci se poate rezolva numai prin intrventie chirurgicala.
De ce ai asteptat 19 ani ca sa spui acest lucru?
Cat erai minor puteai sa o rezolvi pe gratis, la spital.

| Sebastian19pp explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns, nu am știut până de curând...am crezut doar că sunt virgin și că este o chestie normală dar aparent...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebastian19pp):

Uite aici explicatiid espre gradele fimozei si ce se face pentru gardul 1 si 2.
http://materiale.pvgazeta.info/......imoza.html

Iar aici mai detaliat, ce se face la operatie:
https://www.cosmedica.ro/fimoza/
https://www.sanador.ro/fimoza

sanatate maxima!

| Gligore2000 a răspuns:

Daca te angajezi este gratis operatia in spitalele de stat.
Si dureaza 20 de minute.