| DemonicBlood a întrebat:

Salutari. Aceasta intrebare este despre acnee. Am 17 ani si jumatate si am o problema cu acneea inca de la varsta de 15 ani. Pana acum am avut o acnee " normala ", acum doua saptamani aproape ca imi trecuse complet si in ultimele zile am fata absolut plina! Sunt absolut disperat, sunt distrus psihic! Imi este rusine sa dau ochii cu cineva, sa ies din casa cu prietenii. Am fost la dermatolog, mi-a recomandat brevoxyl, nu a mers! Am folosit zynerit, pudra de argila, suc de lamaie chiar si urina! Ma spal pe fata zilnic de 3-4 ori, beau apa destul de des, fac exercitii fizice si nimic nu ma ajuta! Va rog din suflet sa ma ajutati, nu mai rezist in acest mod! M-am saturat sa stau ascuns! Daca doriti sa mai discutati cu mine, astept add la yahoo: db94ro Astept raspunsul vostru aici cat si pe yahoo! Va urez Sarbatori Fericite!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

In primul rand, spala-te de maxim 2 ori pe zi pe fata, fiindca daca te speli mai des vei stimula glandele sebacee sa produca si mai mult sebum => sanse mai mari ca foliculul sebaceu sa se blocheze => sanse mai mari ca acneea sa se agraveze.

Spune-mi pe privat ce tip de ten ai si cum arata exact acele leziuni, ca sa stiu pentru ce trebuie sa te pregatesc psihic. Acneea este tratabila, stai linistit.

| AnotherCatWoman a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca exista mai multe tipuri de acnee cu diverse cauze ale aparitiei acestora( aici ai cateva date despre acneea rozacee http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/acneea-rozacee_1349 si acneea vulgaris http://www.vitamix.ro/articole/moda-frumusete/ce-cauzeaza-si-cum-s-34.html ). In al doilea rand mergi si la un al doilea dermatolog, pentru ca, din ce am inteles, este posibil sa fi facut o eruptie acneica. De asemenea, trebuie sa iti dea un diagnostic (corect) pentru tipul de acnee pe care il ai. Apoi mai trebuie sa stii ca este necesar sa iti controlezi si alimentatia. Foarte mult ajuta si produsele cu acid salicilic ( detalii aici http://www.csid.ro/......e-4532477/ ). Si solutiile astrigente sunt benefice, dar imreuna cu un tratament adecvat. Asemenea si cu apa termala, benefica impotriva problemelor acneice, dar luate cu tratament. Nu te ingrijora, faptul ca ai acnee nu te face mai putin interesant sau carismatic.
Cheers!

| deea2sabau a răspuns:

Poi depinde si eu am avut problema cu acneea si am luat tratament si mi-a trecut, dar in general mie mi se fac cand mananc seminte sau cipsuri. poate aceeasi problema o ai si u!

| DemonicBlood explică (pentru deea2sabau):

Cu mancarea nu am probleme, rar mananc cate o pizza! De obicei mananc cate o supa, lapte cu cereale, tocana

| deea2sabau a răspuns:

Poi nu ai incercat operatia prin laser?

| NewLife18 a răspuns:

Operatie prin laser pentru o simpla acnee?laughing
Deci, incearca sa te dai cu apa cu busuioc, cu crema eritroacnol de la farmacie care costa 7 lei, si un gel antiacneic de la gerovital plant care costa 16 lei.Cu astea 3 sigur iti trece, garantez! Bafta si Craciun Fericit!

| wolder a răspuns:

Da,prajelile trebuie evitate, fast foodul

citeste aici sfaturi pentru a scapa de acnee>

https://jurnalbizar.wordpress.com/2015/04/03/acnee/

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Buna,
Eu am avut acnee mult mult timp, aproape 8 ani de zile.
Am reusit sa scap de cosuri si puncte negre, dupa ce am ajuns la un doctor foarte bun.
Doctorul mi-a dat un tratament foarte eficent, pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
Dupa cateva utilizari a produselor, cremele au inceput sa iti faca efectul vizibil, cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce, iar in scurt timp toata fata mea a devenit curata.
Din ce mi-a zis doctorul, uleiul de arbore de ceai este foarte puternic in lupta cu acneea……. si ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferenta mare este ca uleiul de arbore de ceai are foarte putine efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

| Claudia10girl a răspuns:

Eu am reusit sa ma vindec de acnee dupa ce am mers la un doctor dermatalog foarte bun si mi-a recomandat tratamentul natural de la Vervory. Au fost singurele produse cu care am reusit sa scap complet. Te pup

| Mariuca4562 a răspuns:

Aualeu! Vai de steaua mea! Fara suparare ca-ti zic, dar fondul de ten inrautateste situatia! Sa nu-l folosesti! Acopera pielea nelasand-o sa respire, agravandu-se situatia.Incearca o lingura de scortisoara + 3 linguri de miere.Lasa masca pe fata 10-15 minute apoi spala-te cu apa calduta. Dimineata cand te trezesti iar spala-te cu apa calduta, iar seara foloseste crema demachianta, apoi sterge cu un tampon demachiant.De ce trebuie sa-ti acoperi cosurile? Lasa-le asa cum sunt.Pana la urma nu este un subiect de ras.Sau daca tratamentul de mai sus nu da roade, incearca sa stai o noapte cu miere pe fata.Iti zic eu ca o sa vezi rezultate. Funda? Nu se stie niciodata cand iti mai pot aparea cosuri.

| SophieDutchess a răspuns:

Sincer eu am numai 14 ani si sunt fata.dar am inceput sa am acnee de pe la 12 ani.Nici mie nu imi placea sa ies afara plina de cosuri cu toate ca eram mai mica.Dar imi era ciuda cand le vedeam pe celelalte cu fata curata, fara cosuri, fara nimic.Si am cumparat tot felul de creme.nu aveam chiar asa multe cosuri si mari, dar aveam.si in general mi se faceau pe la tample, in barba si in mijlocul fruntii big grin am incercat sa ma dau cu detoate.nu ma mai suportam la un moment dat big grin si pana la urma am incercat CUTADEN. poate suna cam ciudat ca unii il folosesc la altceva dar mie mi-a facut foarte bine si imi face in continuare crema aceasta.seara,dupa ce ma spal pe fata ma dau dar nu o las sa intre de tot in piele ca sa mai ramana la suprafata un pic.nu mai am treaba de atunci.am fata curata pentru ca usuca toate cosurile happy sper ca te-am ajutat. happy

| yoyoyo123456 a răspuns:

Buna.Te inteleg foarte bine prin ce momente treci.Si eu am incercat pudra de argila, zynerit etc si nici la mine nu a functionat.Am sa-ti sugerez ceva care sunt convinsa ca te va ajuta 100% dar asta depinde de tine.Singura metoda este sa gandesti pozitiv.Vizoneaza filmul "The Secret" pentru mai multe informatii.Sunt sigura ca te vei vindeca.Dar pe langa acest "exercitiu" este bine sa adopti o alimentatie cat mai sanatoasa. Doar vizioneaza filmul "The Secret".Eu m-am vindecat folosind aceasta metoda si aveam tenul distrus de acnee.Filmul il cauti pe net il copi (copi si subtitrarea) si il vizionezi.Nu te costa nimic. linq care te ajuta dupa ce vizionezi filmul http://www.scribd.com/doc/16649922/AFIRMATII-PENTRU-VINDECARE-I.Iti urez sanatate!