| WeAreSmart a întrebat:

Salutari! M-am imbolnavit de gripa. :-( Vreau sa stiu daca nu ma voi simti mai rau daca voi face dus. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lungumihai69 a răspuns:

Salut racito nu se intampla nimic. In cazul in care raceala debuteaza cu temperatura, frisoane, iti curge nasul ai ai dureri de gat, se recomanda o baie fierbinte, pentru a opri boala in faza incipienta. Apa trebuie sa aiba 37°C si durata baii este de 35-40 de minute. Dupa baie, strege-te cu un prosop incalzit si stai in pat la caldura, minim 1 ora. Aceste bai au un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor. SANATATE S-I INBRACATE GROS...

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Beai ceai de soc cu miere și lămâie, supă de pui, stai în pat și mergi la medicul de familie pentru diagnostic și tratament.
Exclus baia/dușul, riști să agravezi starea de acum.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faci un duş FIERBINTE, rapid şi nu va fi nici o problemă.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putin probabil sa fie gripa adevarata. Poate o raceala severa.
Nu, dusul nu face mai rau. Ba chiar ar putea sa prinda bine. Daca transpiri bine dupa dus, iese si raceala.

| catablondu a răspuns:

Buna un dus fierbinte este chiar recomandat in cazul unei raceli, dar ai grija dupa dus. Sa nu Iesi afara sau ceva de genul asta.

| Deliα a răspuns:

Nu.Te vei simti mai bine.

| Creata_Oita_1995 a răspuns:

Curatand pielea de jeg, porii ti se deschid si astfel riscul de a patrunde aerul in tine este muult mai mare. In concluzie, eu consider ca ar trebui sa mai rabzi in jeg pana iti trece raceala... Insanatosire grabnica. Sa imi spui cum te mai simti. pupici