| WeAreSmart a întrebat:

Salutari! m-am imbolnavit de gripa. Vreau sa-mi spuneti citeva remedii naturale prin care sa scap de gripa (in special vrea sa nu ma mai doara gatul).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Traditional ul paracetamol, cei cu lamaie si miere de albine pentru gat

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă automedicaţia, fuguţa la medic, poţi să dai în alte complicaţii mai grave.
Când vine vorba de GRIPĂ, nu-i de joacă, să ştii!
Multă sănătate!
Te pup!

| Deliα a răspuns:

Pastilele

| raducuu a răspuns:

Incearca sa bei ceai cald seara. La mine merge ca sa nu ma mai doara gatu.

| ComaniciIonut a răspuns:

Pai daca ai o intalnire importanta si te doare gatul foarte tare, mananca inghetata, nu este recomandat, dar inghetata fiind rece dezinflameaza gatul. Apoi bea multe ceaiuri si bomboane mentolatewinking

| AndreiuuMrrr a răspuns:

Ceai cald cu lamaie
Bomboane mentolate
Nurofen Raceala si gripa
Si stai 2-3 zile numai in pat si o sa iti treaca :]

| Walhalla a răspuns:

Sa iti dea cineva cu sare in gat; iar pentru febra sa iti pui noaptea cand te culci, ciorapi inmuiati in otet in picioare.Sau poate ca mama ta sa iti faca frectie cu otet si ulei...si asta ajuta...Si,in rest sa bei ceaiuri fierbinti.

| lungumihai69 a răspuns:

Salut Ceai cu lămâie îndulcit cu miere

Lămâia este cunoscută pentru faptul că ajută la tratarea rapidă a răcelii sau gripei, datorită conţinutului său foarte bogat în vitamina C. Medicii spun că această vitamină luptă cu orice fel de infecţii, deoarece ajută la întărirea sistemului de apărare al organismului. "Vitamina C este necesară sistemului imunitar, prevenind răceala şi gripa.

Organismul nostru nu poarte face rezerve de vitamina C, de aceea se impune un aport zilnic cât mai substanţial, mai ales în această perioadă a anului", explică dr. Mihaela Bilic, medic nutriţionist. Foarte bogate în vitamina C sunt citricele, dar şi kiwi, varza, broccoli, ardeiul gras, spanacul sau roşiile.

Mierea de albine are o acţiune antibacteriană şi este un calmant excelent pentru gât, atunci când sunteţi răguşit sau aveţi dureri. Fie că vă turnaţi 1-2 linguriţe de miere pe gât sau vă îndulciţi ceaiul cu ea, acest "balsam" vă "limpezeşte" vocea.

Limonada sau ceaiul cu lămâie şi miere le puteţi bea nu numai atunci când prezentaţi stări febrile, dar şi în perioadele solicitante.

| ALEXE112 a răspuns:

Cand eram mic si ma durea tare gatul luam niste HUMEX si dupa puneam sare intr-un cioramp o incalzeam si o puneam pe gat. Stiu ca e ciudat dar merge

| Ionyy77 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa bei un ceai cald si cu miere in el fara zahar si sa iti faci o baie calda la mine functioneaza.