| Swoleen a întrebat:

Salutări TPU pentru cei care suferă sau care au suferit de anxietate si atacuri de panică as dori câteva exemple de simptome fizice si psihice adică cum gandeat( exemplu ca mâine o să mor o sa înnebunesc etc.) as dori sa stiu cum as putea trece peste.cel mai bun răspuns are fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| P4u1 a răspuns:

Am trecut printr-o perioada de 3 luni cu atacuri de panica, foarte nasol...
Atacul de panica nu este o boala ci un simptom, el apare un urma unei amigdale hiperactive din cauza stresului cronic.Eram intr-un stres continuu si aveam anxietate generalizata. Cand ma apuca un atac de panica simteam ca se sfarseste lumea, ca nimic nu mai e real, am avut ocazia sa fiu monitorizat in timpul unui atac de panica, tot ce pot sa zic e ca aveam pulsul de 191bpm. Atacurile mele de panica erau alimentat de frica, banuiam ca sufar de o boala de inima fiindca rare ori simteam cate o bataie in plus, am fost pe la doctori cardiologi, mi-am facut analizele de la cele banale de sange pana la analize pentru glandele tiroidiene si cele suprarenale(foarte costisitoare), 2 holtere EKG si multe sedinte la psihoterapie. Dupa ce eram convins ca din punct de vedere medical nu sufar de nimic decat de niste contractii premature atriale benigne, 12 in 24h care erau provocate de stres, am inceput sa ma linistesc.
Dupa doua saptamani de la primirea analizelor am reusit sa trec cu bine peste atacurile de panica, am urmat cateva sedinte la psihoterapie iar acum pot sa zic ca sunt vindecat.
M-am apucat de facultate, studiez medicina generala, m-am mutat impreuna cu prietena, toate merg bine.
Morala: dupa fiecare furtuna exista un curcubeu, conteaza ca tu sa rezisti furtunii.

| Swoleen explică (pentru P4u1):

Am avut o perioada de 5 luni cu atacuri de panică după au încetat pentru câteva luni si aseară trebuia sa iau un tratament pentru spate si după eram foarte speriat crezând că sunt alergic.mă tot uitam în oglindă credeam ca sunt cam palid.iar când să mă pun să dorm am avut din nou un atac de panică..simt ca nu îmi mai pot reveni nu stiu cum sa mai procedez...

1 răspuns: