| Violetta69 a întrebat:

Saptamana viitoare ma voi opera pentru prima oara si am emotii...Cum a fost prima voastra operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Incearca sa fi relaxata, stiu ca este ceva nou pentru tine si este normal sa ai emotii, dar vei fi anesteziata si nu vei simti absolut nimic in timpul operatiei, iar dupa operatie vei simti mici dureri dar vor trece.Acum depinde si de ce te operezi.
Prima mea operatie a fost de apendicita.La fel ca si tine am avut si eu emotii,si imi era atat de frica. Operatia la mine a fost putin mai dificila,pentru ca am dat in peritonita, dar am trecut cu bine.M-au anesteziat si de atunci numai stiu nimic.M-am trezit apoi in salon, putin ametita, in rest a fost bine.
Succes pentru operatie, si ai grija de tine! happy

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Depinde de operatia prin care vei trece. Unele sunt foarte usoare si simti anestezia ca pe un somn bun. Altele sunt destul de scarboase, te scoli agitata si obosita. Partea cu adevarat neplacuta (daca e sa fie, ca uneori e OK) este cand te trezesti si poate ca ai dureri, sau trebuie sa stai in spital sub observatie si te plictisesti sau nu ai stare.

| drogh a răspuns:

Nu ai precizat ce fel de operaţie deoarece fiecare are complicaţia ei.Păi, prima mea operaţie a fost de apendicită şi a fost destul de OK, am adormit foarte repede şi de acolo doctorii şi-au făcut treaba chiar mai bine decât mă aşteptam.Nu am avut emoţii, ştiam că este spre binele meu.