| winter a întrebat:

Salut, saptamana viitoare sunt programat pentru a face operatie de polipi si nu am nici o idee ce se va intampla acolo, dupa operatie mai trebuie sa stau in spital sau imi da voie acasa? este prima mea operatie de acest gen iar apropiatii mai mult ma sperie cand vine vorba de operatie in loc sa ma incurajeze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Nu sunt doctor, NU SUNT DOCTOR, dar
1. SUNT ASA DE SIGUR CA NU ITI VINE SA CREZI CA DOCTORII ABIA ASTEAPTA SA TE OPEREZE, CA SA IA BANI, NU NEAPARAT DE LA TINE, DAR... E VORBA DE BANI, exemplu, maica-mea s-a dus la spitalul de oase - Foisor (din Bucuresti) cu genunchii si i s-a spus ca are nevoie de operatie, nu a vrut si dupa 7 luni i-au trecut durerile de genunchi
2. tot ce am auzit despre polipi ma face sa cred ca e o tampenie amarata sa tii scoti, nu mai racesti, asa ca faci bronsita, pneomonie, etc. pentru ca nu mai ai protectie in zona gatului

PS, ca raspuns exact la intrebarea ta, nu, nu cred ca o sa fie prea grea sau prea dureroasa, doar ca nu merita... polipii nu sunt ca apendicita sau maselele de minte care ar trebui scoase pentru ca fac mai mult rau decat bine

| KillaNoFilla a răspuns (pentru ziftode):

Foarte adevarat, boss in porivinta doctorilor.
Poti sa ajungi sa nu mai simti miros deloc.

Incearca spreiuri cu sare de mare, le gasesti la farmacie, daca ai probleme cu sinusurile.La mine a functionat.

Nici maselele nu trebuie scoase in prima faza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti anesteziat complet si iti baga un fel de compasuri ascutite cu care iti vor trage polipii (un fel de penseta dar ascutita).

| Denisswa17387 a răspuns:

Te va tine o perioada in spital dupa operatie