| glasx a întrebat:

Scoaterea nervului/curăţarea canalului nu s-a făcut corect, au rămas bacterii care întreţin o stare de inflamaţie/infecţie (= durere) asta se poate observa si de la o radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, infectia se poate observa si la o radiografie de dinte.
Totusi, infectia exista acolo, pentru ca probabil a fost un abces inainte de ase face extractia nervului si nu s-a resorbit de tot.
Este normal sa mai existe si dupa scoaterea nervului, pana se curata integral, dar numai cu antibiotice specifice.
Mergi inapoi la acelasi medic, daca ceva nu este in regula!

| Topolog_Ana_1990 a răspuns:

Depinde foarte mult si de tipul radiografiei.Si eu am avut aceleasi probleme ca si tine.Eu una am luat antibiotic pentru trecerea inflamatiei.Dar dupa doua saptamani durerea revine, iar daca intri iar pe antibiotic, durerea nu-ti va mai disparea pentru ca organismul tau este obișnuit cu tratamentul si plus de asta iti distrugi flora intestinala.Cel mai bine ar fi sa mergi la un alt dentist pentru a curata canalul cum trebuie. Sper ca te-am putut ajuta macar putin cu sfatul meu.