| AvalohAlyn a întrebat:

Se face diabet daca mananci multe dulciuri? sau e doar un "basm"?
Pur si simplu simt nevoia sa mananc dulciuri in fiecare zi,daca trece o zi fara sa mananc dulciuri ma simt exact ca aia care simt nevoie mare de tigari.
Glicemia e ok, cel putin in prezent.
Adevarul ca mancare nu mananc deloc deloc multa dar dulciuri DA.
De mic m-am invatat sa mananc dulciuri multe...
E o problema serioasa? Ce as putea face? ..practic sunt dependent de dulciuri daca se poate spune asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul e de fapt o dereglare a metabolismului prin care pancreasul nu mai poate secreta insulina. Se produce de la mai multi facturi inclusiv cel genetic. Nu vei face diabet asa brusc, dar consumul mare de dulciuri poate fi un factor de risc la un moment dat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai degraba pofta de dulce denota lipsa magnezului din organism!
Cere un set de analize!

| minrest a răspuns:

Se poate face daca mananci prea mult, da, dar nu neaparat dulciuri. Si se poate face si fara sa mananci mult, depinde. La varsta ta multi simt nevoia de dulciuri, fiindca organismul consuma mult. Si poate esti dependent de un varf de glucoza in sange, doar nimeni nu e perfect. In concluzie cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, pe termen lung si daca ai predispozitie genetica.

Nevoia de dulciuri o simti pentru ca zaharul cauzeaza adictie.

| untu a răspuns:

Fii atent! Parintii tai au diabet? Diabetul este o boala genetica si ereditara pe care il poti lua inca de la nastere! Daca mananci prea multe dulciuri, glicemia creste declasand diabetul si pui in pericol sanatatea ta! Atentie! Diabetul nu poate fi vindecat niciodata, ci tinut de sub control medical si regim strict! Daca ai pofta de dulce mananca 2-3 mere/zi si o sa te saturi de dulce!

| Anonimuserr a răspuns:

Da se face diabet saharat dar trebuie ca glicemia să fie peste 300 mg/dl.
Vezi și http://www.arcadiamedical.ro/blog/2014/03/cum-stiu-daca-am-diabet-2/
Primele simptome de alarma sunt aparitia simptomelor de greata si varsaturi. Greata apare de obicei la glicemii peste 300 mg/dl (16.7 mmol/L), iar varsaturile la glicemii de peste 360 mg/dl (20 mmol/L).

Setea intensa (uneori absenta la batrani!) duce la consumul unor cantitati din ce in ce mai mari de apa (peste 6 litri; poate lipsi la batrani!), insotita insa de urinat des si mult, inclusiv noaptea. Oboseala se accentueaza si incep sa apara crampe musculare.

In continuare, pacientul poate avea senzatie de lipsa de aer, motiv pentru care trage aer in piept adanc la fiecare respiratie, dar fara sa respire foarte des. Mirosul respiratiei se schimba si poate semana cu cel de mere verzi sau acetona. In acest moment pacientul prefera sa stea jos, uneori neavand puterea de a se ridica din pat. Pot apare dureri abdominale ce pot duce la confuzii de diagnostic.
http://www.csid.ro/......-10407413/

| Anonimuserr a răspuns:

Începe cam de la 0.70-110/0.80-120 mg/ dl
Eu am fost mai sever am spus 300 mg/dl
Glicemia poate crește pe fond de stres intens dar și ereditar.

| Eastwood a răspuns:

Nu, daca consumi mult zahar faci diabet!winking

| Ana9999 a răspuns:

Diabetul poate fi de tip I, cel cauzat genetic, care apare de regula la copii sau adolescenti, sau de tip II, care apare de obicei dupa 30 de ani, cauzat de obezitate, sedentarism si stres sau uneori si de cauze genetice. Consumul de dulciuri in sine nu duce la diabet, daca in rest ai o viata sanatoasa. E drept, dulciurile te pot ingrasa, dar nu pot fi doar ele factorul care determina aparitia diabetului zaharat.

| Angela234 a răspuns:

Nu, nu vei face diabet, dar e posibil sa iti apare diverse alte probleme.