| afrodita3333 a întrebat:

Se m-ai poate face ceva cu pentru aproprierea dintilor la varsta de 16? Se poate pune un aparat dentar de noapte sau unul in spatele dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Inca se mai poate
dar cu unul fix,
cu unul mobil nu mai ai ce face la aceasta varsta!
dar trebuie sa stii ca pentru fiecare arcada dai cam 18-20 de milioane.Deci per total cam 40, plus un control pe luna care te duce pe la vreun milion, mai mult sau mai putin, depinde de stomatolog.

| drk a răspuns:

Se poate la orice varsta. Trebuie numai sa vrei. Medicul specialist ortodont iti recomanda, in functie de cazul tau, un aparat fix pentru o anumita perioada (6-24 luni), apoi unul mobil, pe care il porti numai noaptea (inca 3-4 luni). Depinde foarte mult de caz. Aparatele fizionomice (de ceramica sau puse pe partea linguala a dintilor "pe spatele dintilor") sunt de 2 ori mai scumpe si au DOAR beneficiu estetic. Nimic mai mult. In principiu, in banii de aparat intra si consultatiile lunare.

| InuIo a răspuns:

Da. Varsta nu prea conteaza doar ca dureaza mai mult decat la copii. Si la varsta de 16 ani nu prea este o problema. In maxim 2 ani ar trebui sa scapi de aparat.

| Sime2 a răspuns:

Pana la 20 si ceva de ani poti sa iti pui linistita aparat. In 2-3 ani, sau chiar mai putin daca nu ai tare iti va trece. Cu cel definitiv nu te chinui atat ca cel de noapte, scoate, curata, schimba etc. Poti merge linistita la un medic stomatolog specializat ca sa-ti faci programare pentru ca sigur se poate!

https://sites.google.com/site/suntemfete/

| Sime2 a răspuns:

Pana la 20 si ceva de ani poti sa iti pui linistita aparat. In 2-3 ani, sau chiar mai putin daca nu ai tare iti va trece. Cu cel definitiv nu te chinui atat ca cel de noapte, scoate, curata, schimba etc. Poti merge linistita la un medicstomatolog specializat ca sa-ti faci programare pentru ca sigur se poate!

https://sites.google.com/site/suntemfete/