| 由羅比殺手 a întrebat:

Se poate consuma alcool cu betaserc?
Mi-a fost prescris ieri, din cauza ametelilor, am luat aseara, am mai luat una azi de dimineata, dar diseara as dori sa consum alcool, banuiesc ca nu se poate intampla nimic, nu scrie nimic pe prospect, iar diseara nu voi lua pastila, reincep de maine dimineata, as vrea doar sa fiu sigur. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alcoolul este interzis cand iei betaserc!

| 由羅比殺手 explică (pentru Violleta2022):

Sincer sa fiu am baut pana acum vreo 3 pahare de 30% vin 70% sprite si ma simt okay.

| Freya1 a răspuns:

Deci tu ai amețeli pentru care iei pastile dar diseară vrei sa te îmbeți? Ok

În general pastilele nu se iau cu alcool, indiferent de pastile indicat e sa nu bei alcool atâta timp cât ești sub tratament medicamentos.

| Floridori a răspuns:

Alcoolul poate amplifica reactiile adverse ale betahistinei, dar si simptomele vertijului.

| 由羅比殺手 explică (pentru Floridori):

Am inteles asta, dar au trecut vreo 10 ore de la ultima pastila, si practic le iau de ieri, chiar atat de nasol ar putea fi? Vertij am cam de o luna am mai baut in perioada asta, oricum nu-mi dau tanaca niciodata, dar pot sa zic ca ma imbat putin, avand in vedere ca e ziua de nastere a unui tovaras, nu prea pot sa nu fac nimic, avand in vedere ca am si antecedente cu drogurile, dar din acelea nu mai consum.

| Floridori a răspuns (pentru 由羅比殺手):

Am spus doar ceea ce poate sa se intample.Atentie, POATE, deci nu e neaparat necesar sa se intample in cazul tuturor.Sunt persoane care nu resimt nimic de genul.
Tu stii ce e mai bine pentru tine.

Multa sanatate!

| Adelina4679 a răspuns:

Daca au trecut 6 ore de la ultima administrare a betaserului poți sa consumi alcool, dar nu in cantități exagerate.

| 由羅比殺手 explică (pentru Adelina4679):

Nu stiu, ma gandeam la cateva pahare de vin 3-4 max, avand in vedere ca nu iau de mult banuiesc ca n ar fi o problema