| Eu4EverX a întrebat:

Se poate face rinoplastie la minori? Cat tine perioada de recuperare? Ce riscuri exista? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vârsta minimă pentru fete este de 16 ani și la băieți minim 18 ani.
Rinoplastia este o intervenţie chirurgicală de corectare a aspectului piramidei nazale.
Perioada de recuperare este între 4 și 5 săptămâni.
Rinoplastia nu este asociată cu riscuri majore care să pună în pericol sănătatea persoanei care a suferit o astfel de intervenție.
După operație poate apărea o stare generală mai proastă însoțită de vărsături, amețeli (vertij), dureri de cap (cefalee), fenomene care nu persistă mai mult de 24 ore. Respirația pe nas se poate face cu dificultate câteva zile postoperator. Zona nasului rămâne mai sensibilă câteva săptămâni după operație.
Sănătate.
Cu plăcere.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.clinicaestet.ro/chirurgie-estetica/rinoplastie.html
Cauta prin google si-o sa gasesti mai multe.